Subiect: As dori un sfat
View Single Post
  #54  
Vechi 27.12.2016, 01:32:02
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Teoretic", dar realitatea actuală este mult diferită, din păcate :

"Si va spun, sunt multi psihologi - cel putin in Apus am vazut asta, si cred ca sunt si mai multi pe la noi si in tarile de bastina ortodoxa - care gasesc si descopera multe adevaruri. Daca va uitati bine, acele adevaruri erau cunoscute candva in Biserica, si nu le mai traim si, spre rusinea noastra, nu le mai aplicam." (Rafail Noica)
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...log-96417.html
Asta am observat ca o spun multi,sugereaza ca adevarul ortodoxiei se schimba sau ar trebui sa se schimbe dupa vremea pe care o traim.Adevarul,credinta sunt acelasi de la Mantuitor pana la sfarsitului veacului.Noi nu ar trebui sa schimbam aceste lucruri in dauna noastra si in niciun context politic sau global.Asta am observat ca se face la catolici,schimba invataturile dupa cum le sunt de trebuinta.Am vazut acum vreun an la TV un preot catolic(nu cred ca era roman) care spunea ca niciunde in biblie nu se interzice homosexualitatea,ca porunca data de Domnul este sa ne iubim.M-am ingrozit cand am auzit asta,vai de ei.In ortodoxie nu se intampla niciodata lucruri de acest fel deoarece este credinta cea dreapta si provaduieste cuvantul lui Hristos neschimbat de secole.
Reply With Quote