Subiect: Despre Ocultism
View Single Post
  #30  
Vechi 02.12.2022, 21:46:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Și să continui cu "bătrâna" mea adversară după ce am auzit o prin acel aparat,am și văzut o într-o "viziune" am avut și câteva lupte în vis cu ea.Efectiv într-un vis mă tintuea de tavan,și credeți mă părea mai real că realitatea.Efectiv un fel de tragicomic.Eram in aer mă prinsese de gât și simțeam cum sufoc, apoi mă lipit de tavan cum am spus, imobilizat acolo.Stiu că pare că un film horror ,sau poate este doar in vis,un coșmar și trebuie luat că atare.

Însă,că în celelalte vise ale mele,mereu sau aproape mereu mă rog și chem pe cineva în ajutor.Si de data asta l-am chemat pe Arhanghelul Rafael,și a apărut m-a coborât de acolo și a alungat-o.
Pe tine te-a atacat doar prin vise, dar există o carte despre Gheron Iosif Isihastul în care spune că pe când era la pravila de rugăciune noaptea, era atacat fizic de cel rău și se lupta, iar în urma încăierării demonul când pleca lăsa o dâră de putoare în chilie.

Aș vrea să văd o situație diametral opusă de cea a ta, și anume a unui om care e nelipsit de la Biserică 53 de Duminici pe an și 27 de sărbători cu cruce roșie care pot pica de Luni până Sâmbătă, merge și la maslu, și la Vecernie cu Litie, și la Acatist, indiferent că e ploaie torențială, frig, întuneric, caniculă, vizitează mănăstirile, tămâiază în casă ori de câte ori e o stare urâtă deznădejde/ceartă, nu fumează, nu bea, nu se fac păcate în casa lui.

Când trece pe lângă o Biserică indiferent că merge la servici sau e în grabă, intră și se închină, lasă acatiste, pomelnice, își face pravila, vreau să văd ce ispite/realizări/bucurii duhovnicești are acel om.

Cât e de atacat, cum rabdă, cum se ridică, până acum am auzit doar mărturii de tipul să vă feriți de aia că și eu am căzut, dar vreau să văd o mărturie a unuia care merge drept, fără căderi severe și totuși are ispite, cum iese din situație și cât e pragul de atacuri pe care le receptează.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote