View Single Post
  #3  
Vechi 08.04.2011, 12:04:41
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Mândria (auto-adorația) se hrănește din slava deșartă (căutarea aprecierii celorlalți).

Atunci când suferim umiliri, are loc și o reducere a mândriei, o risipire a iluziilor umflate pe care ni le făceam despre noi înșine.

Am găsit un articol interesant pe Wikipedia:

Humiliation (also calledstultification) is the abasement of pride, which creates mortification or leads to a state of being humbled or reduced to lowliness or submission.
http://en.wikipedia.org/wiki/Humiliation

Tot efortul oamenilor de a-și crea un statut social are ca scop protejarea iluziilor despre sine, menținerea idolului lăuntric al prin hrănirea slavei deșarte. Totul are sens doar în relație cu ceilalți, este o competiție. La asta intră și împopoțonările (vezi topicul cu fardarea). Atunci când iluziile despre sine se spulberă, dispare și ambiția lumească. Oamenii considerați 'puternici' sunt cei care reușesc să-și prelungească iluziile mai mult. În realitate, ei sunt cei mai slabi pentru că edificiul lor e clădit pe fals.

Lepădarea de sine, pe lângă tăierea voii, constă și în lepădarea minciunii despre noi înșine iar o metodă pentru aceasta este suportarea înjosirilor în cadrul societății. Asta nu înseamnă să devenim submisivi, ci doar să ajungem la o cunoaștere reală a noastră înșine.
Ai spus bine. Articolul nu l-am citit pt ca nu prea stiu lb. engleza. Totusi ceea ce ai scris este destul ca sa ne facem o ideie despre Umilire si Umilinta, ca si cale spre mantuire.
Vai, dar ce greu este! Ca sa nu ramana sfatul tau la stadiul de teorie, ar trebui sa discutam si CUM sa aplicam metoda. Cum sa facem? Noua, celor in varsta ne este mai usor. Am ajuns deja la pensie, ne-am vazut sacii in caruta. Dar tinerii care spera sa obtina un loc de munca? Dar fetele, dragele de ele, care viseaza un sot, o familie? Dar baietii? Viitori sustinatori ai familiei? Cum sa razbata umili si umiliti? Pt ca umilirea este de multe feluri. Pana unde sa se lase umiliti? Care este limita?
Reply With Quote