View Single Post
  #12  
Vechi 26.05.2018, 19:02:41
iulius_ iulius_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2017
Mesaje: 8
Implicit

Serahim7, crede-mă, nu am niciun interes sa ma aflu în treaba pe-aici!
Poți sa gândești, poți să-ți dorești și sa simți orice, nu asta e problema, nu e nicio utopie, deci repet, poți sa gândești, poți să-ți dorești și sa simți orice însă NU TE IDENTIFICA CU ELE, asta e ceea ce nu vezi și nu ÎNȚELEGI TU ȘI NICI MULȚI ALTII, aceeași greșeală o făceam și eu, în Realitate nu exista nicio diferența dintre mine și tine, trebuie sa realizezi ca identificarea este sursa suferintei, totul apare și dispare însă tu nu poți sa spui ca simțământul tău de "a fi" a dispărut vreodată, totul este doar în mintea ta de-aceea mintea trebuie doar înțeleasă și depășită prin acceptare, atâta tot.. Ceea ce apare in minte nu este decât o descriere mentala a ființei de dincolo de minte. Exista ceva mult mai înalt decât tot acest nimic mental fără nicio existența reala căreia aproape toată lumea ii da importanta și apoi suferă. Toată aceasta gândire nu ar exista dacă nu ar fi ceva care să o susțină și cu care se confunda.De ce sa conștientizăm prostii inexistente? Nu trebuie sa ma crezi pe mine, verifica singur și vezi dacă ceea ce am spus eu e adevărat.
Cu ceva ani în urma eram exact în poziția ta însă cineva mi-a deschis ochii și mi-a arătat cum sa disting imaginația de realitate. La mine sentimentul ca nu sunt ceea ce apare in minte este atât de puternic încât dezidentificarea se realizează automat dar mi-au trebuit ani de munca pentru a realiza acest lucru. Tine cont ca un învățător spiritual îți poate arata Calea însă nu poate sa o realizeze în locul tău. Mi-au trebuit ani de zile pentru a realiza învățăturile în adevărată lor esență fără sa ma afund în prostii și idei conceptuale create de minte pentru minte...
Pilat din Pont l-a întrebat pe Iisus care este natura Adevărului. Ce a răspuns Iisus?
Nu trebuie decât sa cercetezi și vei realiza multe lucruri din acest răspuns...
Mintea nu poate face distincția între imaginație și realitate, faptul ca tu vezi efectiv un obiect sau ți-l imaginezi pentru minte este același lucru, sunt activați aceeași centri din creier. Mintea vede doar imagini aduse de către simțuri în conștiință, nu analizează în mod direct. Exista rugăciunea inimii pentru a arata omului ca Realitatea nu se poate vedea cu mintea.

"După ce intelectul și-a îndeplinit scopul de a descoperi locul în care sălășluiește inima (este vorba de inima spirituala nu inima fizica), EL VA ÎNCEPE SA VADĂ LUCRURI PE CARE ÎNAINTE LE IGNORA ȘI PE CARE NU ȘI LE-AR FI PUTUT IMAGINA NICIODATĂ CA LE VA DESCOPERI (...). DACĂ SE VA PETRECE ACEST LUCRU NU MAI PERMITE GÂNDURILOR SĂ-ȘI ASUME ÎN INTERIORUL INTELECTULUI TĂU VREO FORMA, FIE EA IMAGINATIVA SAU SILOGISTICA, ALUNGA FIECARE Gând INVOCAND NUMELE LUI Iisus și spunând - DOAMNE IISUSE HRISTOASE, MANTUIESTE-MA PE MINE. RESTUL ÎL VEI ÎNVAȚà SINGUR, CU AJUTORUL LUI DUMNEZEU. " - Când se deschide inima totul se produce de la sine și nu mai este nevoie de repetarea practicii. De aici va răsări acea minte discriminativa care știe...(a se observa ca nu apare și cuvântul " pacatosul" asa cum vor unii sa ne inducă în eroare...)



Îmi este total indiferent dacă cuvintele mele sunt luate în considerare sau nu, mie mi s-a spus asa - ai încredere în mine o perioada pentru a vedea care este calea dar nu crede nimic pana nu cercetezi și investighezi, nu crede nimic din ceea ce nu poți cunoaște în mod direct, nu lua considerare nici mintea altora și nici măcar mintea ta".

Ego-ul omenesc este ultima forma de experimentare a conștiinței prin identificarea ei cu forma în care se manifesta, corpul și creierul uman.
Creierul uman prin neocortex are capacitatea de a se ridica deasupra gândurilor și a forța evoluția conștiinței, doar trebuie sa vezi și sa dezvolți aceasta capacitate.

Einstein nu a fost un om spiritual însă a spus 2 adevăruri fundamentale:
1.egoul este o iluzie optica a constiintei;
2.vreau sa cunosc mintea lui Dumnezeu, restul sunt detalii.

Este ultimul meu post pe acest forum, cu ceva timp în urma am pus 2 întrebări esențiale la care nu am primit răspuns nici în ziua de azi. Mintea nu exista, deci cum poți sa lupți cu ceva ce nu există?

Last edited by iulius_; 26.05.2018 at 21:20:20.
Reply With Quote