View Single Post
  #379  
Vechi 09.12.2016, 18:17:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Văd că tu nu prea mai vrei să-ți înmulțești credința. Și încerc să te sprijin cu ce pot, cât pot... Dacă vrei să te ridici, întro măsură măcar, e bine, dacă nu, eu am încercat. În ipostaza digitală, cam asta-i tot ce pot face.

Și un micuț secret: când ai har, când știi ce-i harul, când îl simți, nu mai vrei nimic altceva, niciodată, decât să trăiești în har. Da, primesc har des, dar îl pierd tare repede, ca un nătâng ce sunt... Of, așa rău îmi pare... vreau să mă călugăresc în nădejdea că poate voi reuși cumva să țin mai mult timp harul și viața în Hristos...

Te îmbrățișez în Hristos.
Daca ai primi cu adevarat har 'des' asa cum spui ai sti in mod clar ce vrea harul de la tine.

Harul se uneste cu tine si stii de la el in mod clar ce vrea.

Harul nu este numai un Mangaietor in tine, ci este cu adevarat un Invatator, un Luminator pe o cale catre Hristos, pana cand Hristos se salasluieste in tine.

Ar trebui sa vorbesti cu cineva la fel ca tine care stie exact lucrarea harului si care primeste ca si tine har si lumina de la Dumnezeu.

Esti un novice total in cele ale harului. Si nu poti sa intelegi asta. Pentru ca sunt foarte putini cei care vad lumina lui Dumnezeu, te crezi acum singur intr-o lume in care... sunt multi mult peste tine. Ascunsi. Si pentru ca nu gasesti povata de la cineva serios ti-ai luat-o rau de tot in cap.


Dumnezeu te-a trimis sa inveti de la noi, nu noi de la tine. Invata bine asta.

Biserica este Sinaxa. Adunare. In care pleci capul (in mod real) si inveti. Si un animal poate sa te invete ceva daca te smeresti.


Stii care e povestea cu David si Goliat? Poti sa ai tu muschi cat vrei, daca esti prost mori.

La fel este valabil si pentru cei care pentru putin timp castiga har si lumina. Ii prabuseste diavolul in primul rand prin LIPSA DE EXPERIENTA.

Invatatura unui prieten ieromonah a fost: diavolul iti rade in fata pentru zeci de Psaltiri citite; insa se cutremura daca peste 10 ani iti vei face canonul serios.


Copile, bucuria harului nu te scuteste de a invata cu adevarat 'calea duhovniceasca'.
Daca esti in bucurie duhovniceasca este pentru ca esti IMATUR DUHOVNICESTE si pentru ca Dumnezeu nu a slobozit diavolul peste tine, pentru ca nu esti capabil sa lupti cu el.
Si te lasa sa te bucuri de har.

Dar daca va veni clipa parasirii si a luptei reale cu diavolul, o sa iti tremure gandurile in tine de la ce vine.

Nu stii ce se intampla cu tine, nu stii unde esti duhovniceste, ce este in fata ta, ce este in spatele tau, ce vrea Dumnezeu de la tine.

Esti ca un copil care a primit o acadea de la Dumnezeu si sta cu ea in brate si se bucura si ii acuza pe toti ceilalti ca nu au acadele.... Ai sa le traiesti pe toate, insa copiilor Dumnezeu nu le ia jucariile si bucuria.

Diavolul te bate cu orele. Nu stii ce este smerenia pentru ca nu a slobozit Dumnezeu diavolul peste tine.

Last edited by gpalama; 09.12.2016 at 18:22:27.
Reply With Quote