View Single Post
  #2  
Vechi 20.02.2022, 23:32:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Mie mi-a placut mult acest interviu si cand el spune anumite lucruri parca ma indeamna si pe mine, sa fiu mai bun. MA INTARESTE!
Vizionati la: https://www.youtube.com/watch?v=uY2mVJf08qU
Iertare dacă vă supăr prin ce scriu, dar singurul lucru bun pe care-l văd la Becali e că dă mai mult decât alți milionari care dau pentru patimi și sunt și plini de ură față de alți oameni, deci doar în raport cu ei e mai bun, în rest a fost parte la prăduirea statului român și e vinovat moral pentru o parte a celor care pleacă în exod.

Revenind, nea Gigi a făcut afaceri cu terenurile armatei în defavoarea armatei și implicit a statului și a cetățenilor și așa a ajuns miliardar, deci dacă acum nu avem armată, baze militare, terenuri pt aplicații militare e și din vina lui nea Gigi - nu spun că e exclusiv vina lui spun doar că e parte din problemă.

Au plecat 3-4 milioane de români în străinătate că aici s-a distrus industria și s-au vândut terenuri.

La ce te-ajută să construiești acum mănăstiri și biserici când în 2021 a fost natalitate mai mică decât în anii 60 ?

În 2021, în România s-au născut cei mai puțini copii din 1930 până în prezent
https://newsbv.ro/2022/02/14/in-2021...na-in-prezent/

„Numărul de nou-născuți în anul 2021, perioada ianuarie-decembrie, a fost de 179.854. Scăderea este cu aproape 21 de mii față de anul 2020 și cu peste 23 de mii peste anul 2019.”

Cine să umple acele biserici și mănăstiri când numărul populației e tot mai mic, mulți pleacă, unii se căsătoresc cu neoprotestanți care au natalitate mai mare de familie decât ortodocșii deci scad și prin căsătorii, bătrânii nu se mai pot deplasa la slujbe din cauza bolilor după 80 de ani ?

Eu nu cred că sunt mai mult de 17 milioane de cetățeni în țară acum cu tot cu cetățenii străini care au venit la studii, afaceri, căsătorie cu un cetățean român, deci cu tot cu ăi de nu sunt ortodocși.

Nu mi se pare impresionant nici dacă la 80 de ani ar vinde tot și ar pleca la o mănăstire unde și-a făcut condiții bune, a trăit zeci de ani - anii tinereții și cei mai importanți în bunăstare și desfătări, era mare lucru dacă renunța la tinerețe la ele.

Ar fi un fel de stareț acolo care comandă, nu ar trece prin etapele ascultării și nu mai avea ce lepăda la vârsta aia.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote