View Single Post
  #29  
Vechi 12.08.2009, 16:13:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de margareta Vezi mesajul
Am scris cumva ca ar trebui copilul sa tina post? Eu zic ca nu. Chiar daca am copil, pana la senectute mai am destul!
Cred ca se fac grave confuzii intre post si a lua Sfanta Impartasanie pe stomacul gol (adica a nu mai manca nimic de la miezul noptii pana dimineata).
Evident, nu vorbeam de postul in sensul de restrictie alimentara, ci de ajunare. Uneori se foloseste acest cuvant si in sensul de ajunare, cel putin eu asa am invatat (poate pe romaneste mai putin, imi cer scuze).

Citat:
În prealabil postat de margareta Vezi mesajul
Pt sugari e lesne de inteles cum sta treaba (sau poate nu e chiar asa lesne pt unii).
Insa in privinta copilasilor mai mari eu cred ca lucrurile stau cam asa: atata timp cat copilul pe timpul noptii nu se mai trezeste sa manace (lucru care teoretic se intampla de pe la 6-8 luni si practic dupa 1 an) nu vad de ce copilul nu s-ar putea impartasi pe stomacul gol. Nu vad unde este dificultatea. Il imbraci in 5 minute si in alte 5-10 minute ai si ajuns la biserica. Cel putin in Bucuresti sunt atat de multe biserica ca ajungi imediat - daca doresti - la una din imediata apropiere.
Asta presupune sa i se dea impartasania inainte de Liturghie, nu in momentul prevazut in Liturghie pentru impartasanie pt toata lumea. Cum spuneam mai sus, mi se pare mult mai important ca un copil sa inteleaga ca face parte din comunitatea crestinilor ortodocsi laolalta cu adultii, ca trupul si sangele lui Hristos nu se iau oricum si orounde. Altfel risca sa aiba o conceptie individualista despre impartasanie - cum deja cam avem noi toti, de la o vreme incoace.
Impartasania este atat cu Trupul si Sangele lui Hristos, cat si cu ceilalti credinciosi - unirea tuturor intru Hristos, trupul Bisericii cu Capul.

De altfel, nu toata lumea sta la Bucuresti. Ce faci cand biserica cea mai apropiata este la 30 de mlinute? in cazul cel mai bun (cei care traiti in strainatate intelegeti despre ce vorbesc).

Citat:
În prealabil postat de margareta Vezi mesajul
Deci, daca aveti duhovnic, e bine sa ascultati de duhovnic.
Preotii pe care ii cunosc si duhovnicul meu sunt pentru obisnuirea treptata a copilului cu regulile de ajunare. Mai intai deloc - trebuie sa mai intreb pana cand, oricum nu inainte de 2 ani cred -, pe urma poate o renuntare partiala la ceva, pe urma ajunare completa. Depinde si de caracterul copilului si de conditiile parohiei (cat de tarziu e liturghia, etc)

Cred totusi ca o astfel de hotarare trebuie sa o ia nu numai preotul cat si parintii care isi cunosc copilul si stiu cat poate rezista. Ii pot explica preotului, si el va intelege.

Citat:
În prealabil postat de margareta Vezi mesajul
Eu cred ca impartasirea copilului nu are treaba cu cat constientizeaza si cat nu contientizeaza copilul. De explicat ii poti explica copilului la orice varsta. Daca ne uitam in jur, putem observa ca exista si adulti care nu pot intelege una sau alta, deci, intelegerea nu are a face 100% cu varsta.
Cred ca fiecare om, de la cea mai mica varsta, are un anume fel de intelegere. Noi nu stim cum percepe un sugar impartasania, dar cred ca ei s-ar putea sa o perceapa intr-un mod mult mai duhovnicesc deat noi, sa vada chiar ingerii din altar, cine stie?
Noi facem ce putem, le explicam la nivelul pe care ni se pare noua ca il au, si Dumnezeu face restul. Poate daca un bebelus ar putea vorbi ne-ar explica el noua..

Citat:
În prealabil postat de margareta Vezi mesajul
Iar 'papa bun de la preot' in conceptia mea este o explicatie primitiva. Copilul nu primeste papa bun de la preot decat cand preotul ofera ceva de mancare copilului, ori Sfanta Impartasanie nu este nicidecum 'papa bun' ci Sfanta Impartasanie. Papa bun se poate refuza, papa bun se poate scuipa pe cand Sfanta Impartasanie atata timp cat ti se ofera NU se refuza, nu se scuipa. Deci, e bine ca inca de la o varsta frageda copilul sa faca o diferentiere corecta intre lucruri.
Poate m-am exprimat eu simplist.
Insa 'papa bun' este o parafraza copilaroasa a psalmului 33, 'Gustati si vedeti ce bun este Dumnul', care se canta uneori dupa impartasanie (traditia ruseasca daca nu ma insel).

Bineinteles, trebuie sa inteleaga ca este o papa speciala, dar la inceput faptul ca este buna si ca i se da intr-un anumit mod special cred ca ajunge. Daca un copîl este dus la impartasanie regulat, de la botez, nu va scupa. Al meu nu a refuzat niciodata impartasania si nu a scuipat-o niciodata, ba dimpotriva, cum ziceam, nu mai poate dupa ea.

Pot spune ca baietelul meu a ajunat prima data duminica trecuta: a vazut un vas mare cu anafura chiar inainte sa ajunga la impartasanie, si a zis miam miam, si cand nu i-am dat a plans... Primul act ascetic ;-) :-)

Citat:
În prealabil postat de margareta Vezi mesajul
Asceza nu stiu daca o va invata vreodata. Numai Dumnezeu stie ce va alege omul respetiv.
In schimb ma surpind repetand : nu am vorbit nici de post, nici de asceza. Daca noi, ca si adulti nu putem citi corect niste propozitii si nu suntem capabili sa fim atenti la adevarul inteles al cuvintelor interlocutorului, ce pretentii sa avem de la niste copii.
Am folosit cuvantul asceza in sensul larg, de nevointa pentru progresul duhovnicesc; sau etimologic, de 'exercitiu'. Daca vrei "viață austeră impusă benevol." din definitia ta, in cazul asta: act auster impus benevol.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote