View Single Post
  #17  
Vechi 27.08.2007, 16:34:30
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa
Anita, eu m-am spovedit insa nu m-am spovedit cred eu asa cum trebuie, imi era foarte rusine(prima oara in viata m-am spovedit acum o luna, iar a doua oara in postul sfintei Marii...am spus tot, dar am uitat unele lucruri si am folosit un indreptar de spovedanie a doua oara, dar am multe pacate de spus...fac si mi aduc aminte de altele pe care nu le am spus...m-am simtit foarte bine dupa prima spovedanie, f. f. f. usurata, insa la a doua mi a fost rusine sa spun ceva si nu m-am mai simtit la fel de bine.
Am fost oprita de la Sfanta Impartasanie 6 luni si am canon...tare mult imi doresc sa ma impartasesc...
Ma rog la bunul Dumnezeu, sa ma ierte, sa nu ma pedepseasca pentru pacatele mele, si sa puna ineput bun vietii mele!
Cand ma rog ma mai linistesc...
Imi pare rau ca am fost...acolo...imi pare rau pentru ca am fost atat de pacatoasa...si ma gandesc ca trebuie sa platesc pt. pacatele mele...dar ma rog sa nu ma pedepseasca...sa ma ierte...Bunul Dumnezeu.
Toti suntem pacatosi si pacatuim in fiecare moment .Nimic nu ramine neiertat ,la o manastire un calugar ne indemna sa spunem toate pacatele ca totul se iarta.
El ne-a dat exemplul unui tilhar care a omorat 300 de oameni si a ajuns in rai,dupa pocainta.
Si mie imi era rusine ,dar i-am spus parintelui ,mi-am facut curaj ,astea sunt ispite de la diavol.
Sf.Apostol Pavel zicea ca moartea e plata pacatului ,te-ai curatat de pacat Dumnezeu te iarta si sterge pacatul ,deci nu trebuie sa te gandesti la moarte.E adevarat ca nu trebuia sa mergi la vrajitoare si asta trebuie spus duhovnicului.
E adevarat ca pacatele nespovedite sunt foarte rele pentru sanatate ,dar oricum nu cred ca ai atat de multe la 25 ani.
Ce sa mai zica cei care se spovedesc mult mai tarziu ,in primul rand ca multe pacate facute le-au uitat.Parintele Ciprian descopera si pacate uitate si nespuse.
Dar nu te poti duce acolo decat cu binecuvintarea duhovnicului.
Daca ai canon de facut ai rabdare ,vezi cand se fac 40 de zile de la sf.Maria si mergi din nou la duhovnic si povesteste-i ce ai patit cu vrajitaorea.Si spune tot ce nu ai spus ultima data,dar nu intr-o forma care sa il sminteasca pe preot.
Mie mi-a placut acel indreptar de la sf.man.Sihastria ,cum sunt exprimate pacatele.
Mi-a spus cineva ca exista si o cartulie ,eu l-am luat de acolo tras la xerox.
Reply With Quote