Subiect: preot divortat
View Single Post
  #51  
Vechi 31.08.2013, 18:41:25
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Imi place sa mai citesc cate-o revista de psihologie, sa-mi fac cate-un test din cand in cand, asa pentru divertisment. Imi place sa ma cunosc, totusi, dar intr-un mod placut, in ritm propriu, nu contra cronometru.
Păi vezi, cam ăsta e nivelul tău de lucru cu sine: divertisment. La fel îți e și viața, implicit.
Chestii faine, nu? Mișto. Drăguț, nu?

Să te cunoști în mod plăcut?... Așa te-au învățat sfinții? În ce revistuțe? (în "Viețile" în nici un caz și nici în alte cărți ziditoare de suflet. Pesemne însă că nu le citești deloc sau o faci, nu-i așa, tot "pentru divertisment").
Cred că nu te-au învățat cuvioșii, în nici o scriere duhovnicească, despre divertismentul și plăcerea de a te cunoaște, de a te smeri așadar, de a te ține la pocăință.
Dimpotrivă, din câte cunosc, cuvioșii ne îndeamnă la nevoință întru spulberarea părerii de sine și descoperirea smerită a faptului că suntem țărână, așa cum ne-a făcut Dumnezeu.

Și nici psihologii adevărați nu-ți vor vinde gogoașa că a se cunoaște omul pe sine e ceva plăcut. Dimpotrivă, de obicei te vor avertiza că e greu și neplăcut. Și te vor susține, chiar de tu îți bați joc de ei în insolența ta ignorantă, te vor susține ca să faci față cu folos grelelor experiențe de autocunoaștere autentică, de data asta, în sfârșit.
Iar când îți pică măștile și iluziile îți cam piere râsul de pe buze, o vreme... Dar fii liniștită, oamenii aceia cumsecade și pricepuți vor ști și vor putea să îți ofere sprijin părintesc, chiar dacă nu-l meriți. Doar că nu-i cauți, că ai găsit cuibușor de nebunii în chiar Sfânta Biserică, oh, sărmano...

Cât despre "contracronometru", Antonia...
Unul din minunatele daruri pe care Dumnezeu le face oamenilor prin psihologi, este acesta: în sfârșit, în cadrul relației terapeutice, omul se poate explora fără grabă pe sine. Terapeutul temporizează mereu ritmul, spunînd deseori explicit: "ai timp, ai destul timp, cugetă pe-ndelete dacă voiești, e important să nu lași mintea să fugă, observă cu răbdare, lent, lent, rar etc." Din acest motiv și durează, uneori, luni sau ani întregi terapia/consilierea.
Dacă o casă se ridică în câteva luni (asta în varianta unei case, nu a unei încropituri oarecare din bca-uri și vopsele), dacă un corp omenesc are nevoie de 9 luni pentru a-și lega țesuturile și organele, cât de cât, la modul incipient: cam cât crezi că trebe pentru a îndrepta o întreagă lume sufletească (o întreagă lume de obișnuințe, de mecanisme, de trăsături stabile de personalitate) și a o face funcțională?
Și oare de ce, mutînd acum discuția în planul duhovnicesc, etapa curățirii de patimi se face în ani și zeci de ani?...
E un proces LUNG și DUREROS, oh, Antonia....

Apelăm mereu la răbdarea clientului în explorarea de sine și, acolo unde nu prea există răbdare, încercăm să o sporim, avînd la rândul nostru multă răbdare cu clienții noștri. Legat de asta mișcările noastre sunt reținute și moi (calde), deloc grăbite, rare, calme. Vorba asemenea - blândă, domoală, înțelegătoare. Prin toate sugerăm disponibilitate fără grabă, altminteri procesul explorării și reconstrucției nu funcționează. Nu știai? Nu. Atunci de ce vorbești? Ca să te dai dășteaptă? Uite că te-ai dat, ai vândut iar castraveți grădinarului...
E un dar minunat acet ritm rar, la pas/în acord cu posibilitățile reale ale clientului întrucât, în general, tocmai de aici vin și problemele: ÎN VIAȚA DE ZI CU ZI, TOTUL SE FACE ÎN VITEZĂ, SPORIND NEÎNȚELEGEREA ȘI ARBITRARIUL, ÎNTÂMPLĂTORUL.
Nu ți se lasă timp să cugeți la toate aspectele vieții tale și a semenilor, ți se cere să iei decizii superficiale, pripite. Și dacă faci așa an după an, de mic copil până la vârsta adultă: te mai miră că, de fapt, casa sufletului tău e o șandrama încropită în grabă, care nu rezistă unei încercări mai serioase ridicate de viață?
Așadar, exact invers decât ai afirmat, cu insolența ignoranței tale vădite, oh Antonia, în relația de consiliere (psihoterapie) lucrurile se iau cu încetinitorul, ca la TV "în reluare". De ce? Ca să pricepem detaliat cum s-a întâmplat de-am luat gol după gol, până am ajuns șvaițer. Și ca să putem re-alege, re-decide etc., în mod mai sănătos, adaptativ. Și solid.

Dar tu, care pe toate le vezi ca divertisment și te cunoști la modul plăcut, probabil nu ai avut timp să zăbovești asupra acestor aspecte.
Deși le judeci, desigur.
Cine te împiedică pe tine să fii ignorantă și insolentă? Oare cipul? Cip-ul din măseaua de minte (sau unde zici că îți mai este aparatul ăla prin care te teleghidează forțele malefice?) oare te face să spui vrute și nevrute, bașca, să mă faci bou ca replică la întrebarea mea privind "boii" minții - adică puterile sufletești (atenția, concentrarea și flexibilitatea minții, gândirea, sensibilitatea, bunul simț și celelalte stihii). Iar căruța e însăși persoana în întregul ei.

Ce să-i faci, fiecare e cum e. Ne iubește Domnul pe toți, nu-i bai.

Sănătate!

P.S. Cu adevărat chestia cu cipul și cu altele asemenea pe care le deversezi din când în când pe forum, spre distracția multora, NU e treabă de psiholog. Mă tem că nici măcar de psihiatru. Cu adevărat tu nu ai nevoie de psiholog. Cel mult de un dentist cumsecade...

Last edited by cezar_ioan; 31.08.2013 at 19:08:09.
Reply With Quote