View Single Post
  #8  
Vechi 24.07.2012, 15:19:47
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Mulțumesc frumos pentru explicațiile detaliate. Eu am puțină târnoseală pusă într-un plic sigilat cu ceară (așa l-am primit când a fost sfințirea unei biserici de mănăstire aici la noi; banuiesc că pregătiseră astfel plicurile ca să fie mai expeditivi cu distribuirea, că știți cum e la noi, la români, înghesuială mare, dezordine etc. ) Mă gândesc că acest plic aș putea să-l păstrez ca atare, o vreme mai îndelungată?... Deocamdată l-am pus într-o carte de rugăciuni. Mai am și alte bucățele de târnoseală pe care le-am primit din România, dar le țin în poșetă și le am cu mine peste tot pe unde mă duc. Întrebarea mea ar fi : Este greșit că nu ard târnoseala ca pe tămâie, ci o păstrez așa întreagă, cum am zis? La urma urmei, poate i-o veni și ei rândul într-o bună zi, să se jertfească.
Eu am spus cum se consuma tirnoseala. Dar ea poate fi pastrata asemeni tamiiei, intr-un loc curat si special destinat .
Poate fi pastrat si intr-o carte de rugaciuni, Biblie, etc.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote