View Single Post
  #1  
Vechi 14.06.2013, 14:26:47
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Retete de la Sfinti Parinti

Parintele Paisie recomanda un tratament pe baza de orz pentru infectia urinara. Iata marturia unui ucenic ce s-a vindecat urmand sfatul Parintelui.

"Odata am avut infectie urinara. In decursul unui an luasem de cinci ori antibiotice puternice. Si de fiecare data am facut aceasta timp de o luna de zile. Dar fara nici un rezultat. In cele din urma am mers la Staret sa-i cer sfatul.
- Ia orz curat, fierbe-l pana se va desface bobul, si bea numai zeama.
- Cat sa beau?
- Bea cat vrei. Rau nu o sa-ti faca. Este si intaritor. Curata tot sistemul... rinichii, vezica urinara. Sa bei cate un pahar dimineata, la amiaza si seara.
- Pentru cat timp, Parinte?
- Ei!... bea timp de o luna.

Intr-un termos mare, cam de un litru, puneam apa fiarta si aruncam inauntru o mana de orz, spalat mai dinainte de praf. Il lasam toata noaptea, iar dimineata il strecuram si beam zeama.
Dupa cincisprezece zile m-am facut cu desavarsire bine si nu am mai continuat tratamentul. Orzul a facut o treaba mai buna decat antibioticele, fara sa pricinuiasca efecte negative."

Un alt sfat folositor pentru sanatate recomandat de Parintele Paisie: Sa mancati morcovi multi. Fac bine. Curata sangele.
Reply With Quote