View Single Post
  #19  
Vechi 24.02.2014, 19:12:10
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Sfântul Maxim Mărturisitorul este de altă părere și anume că pricina căderii omului este lăcomia după voluptatea cunoașterii dobândite înainte de vreme, adică înaintea agonisirii discernământului sau a maturității duhovnicești. Cam ceea ce fac mulți ortodocși digitali în ziua de azi, avizi de cunoaștere (și având acces în mod formal la ea), dar cu totul nepricepuți în a însoți cunoașterea cu digestia răbdătoare a informației corelate onest la modul lor de viață real.
Mai repetăm la scară redusă acest aspect la păcatului strămoșesc când cerem obsesiv un dar de la Dumnezeu, înainte să-i ieșim în întâmpinare cu dorința sinceră de a ne pregăti în vederea primirii lui.
Doamne ajută.

Foarte frumos, în Ambigua îmi amintesc parcă, că spune asta Sfîntul Maxim. Dar sincer, îmi aminteam diferit.
Anume tot Sfîntul Maxim, mai departe spune că cunoașterea răului nu a fost necesară niciodată, alterînd inocența prin care se urcă în discernămînt și maturitate duhovnicească, anume la desăvîrșire, spre care trebuia să urce Adam și Eva, după venirea lui Hristos. Că spune Sfîntul Maxim, Hristos tot trebuia să se întrupeze, și dacă nu avea loc căderea lui Adam și Eva, tocmai pentru a ne arăta smerenia desăvîrșită, că Creatorul nemărginit, să ia trupul omenesc al creaturii, să se mărginească prin firea omenească, nelipsindu-i totuși nici firea Dumnezeiească, nu? Cum mai spune că -omul fiind creat după chipul și asemănarea lui Hristos-, cum spune Sfîntul Ioan Gură de Aur, cum la fel, tot se și înmulțeau oamenii, omenirea, prin cerere la Dumnezeu, chiar dacă nu cădeau în păcat.

Dar totuși, pentru îmbunătățirea duhovnicească a noastră, te rog, frățioare Mihai, să dai exact sursa și citatul, anume textul și contextul, cuvintelor Sfîntului Maxim Mărturisitorul, menționat.

Mi-ar fi de mare ajutor, cel puțin mie.

Mulțumesc și iertare.

Bucurii.

P.S.: REAMINTESC: ~~~ "Jachetele" Bisericii lui Hristos, Celei Una, Ortodoxă ! FĂRĂ CAMERE ASCUNSE ! Să luăm aminte :

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17099

Last edited by Daniel_Ortodox; 24.02.2014 at 19:25:01.