View Single Post
  #1  
Vechi 20.11.2010, 14:22:06
JeanneArc JeanneArc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2010
Mesaje: 2
Wink Original Apocalipsa?

Aceasta este o traducere cu translate.google.com de limba engleză site-ul:

http://www.canng.com/articles/revelations.html

Apocalipsa nedeteriorat trăită de Ioan Divin

Apocalipsa lui Isus Hristos, pe care dat-o Dumnezeu, să arate lucrurile lui slugile sale, care trebuie să se întâmple în curând, și a trimis și semnificat prin îngerul Său la robul Său Ioan: Cine a mărturisit cuvântul lui Dumnezeu, și de mărturia lui Isus Hristos, și de toate lucrurile pe care a văzut. Fericit este cel ce citește și cei ce ascultă cuvintele acestei proorocii, și păzesc lucrurile scrise în ea:

John, har fi vouă, și pace, de la el care este, și care a fost, și care urmează să vină, și din cele sapte duhuri care sunt înaintea tronului Său; Eu sunt Alfa și Omega, începutul și sfârșitul, zice Domnul, care este, și care a fost, și care este de a veni, Cel Atotputernic.

Eu, Ioan, care sunt, de asemenea, fratele tău, și însoțitorul în necaz, și în împărăția și la răbdarea în Isus Hristos, a fost în insula ce se cheama Patmos, pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturia lui Isus Hristos. Am fost în Duhul în ziua Domnului, și am auzit în spatele meu un glas mare, ca o trompeta, zicând: Eu sunt Alfa și Omega, primul și ultimul: si, ceea ce tu vezi, scrie într-o carte.

M-am întors să văd glasul care vorbea cu mine. Și de a fi întors, am văzut șapte sfeșnice de aur, iar în mijlocul celor șapte sfeșnice de unul ca pînă la Fiul omului, îmbrăcat cu o haină până la picior, și încins cu privire la sânii cu un brâu de aur. Capul și părul lui erau albe ca lâna, albe ca zăpada, și ochii lui erau ca o flacără de foc, iar picioarele lui ca arama fin lui, ca în cazul în care au ars într-un cuptor, iar vocea lui ca vuietul unor ape multe . Și el a avut in mana dreapta sapte stele: și din gura lui a mers o sabie ascuțită cu două tăișuri: și fața lui era ca soarele strălucește în puterea lui. Și când l-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca mort.

Și-a pus mâna dreaptă peste mine, zicând: nu mine, Teama, eu sunt primul si ultimul: Eu sunt cel ce trăiește și au cheile de iad și a morții. Scrie lucrurile pe care le-ai văzut, și lucrurile care sunt și lucrurile care vor fi în continuare.

Aceste lucruri zice el că holdeth cele șapte stele în mîna dreaptă, care umblă în mijlocul celor șapte sfeșnice de aur; Știu faptele tale, și tău de muncă, și răbdarea ta, și cum poți tu nu le suportă care sunt rele: și ai incercat pe care le spun că sunt apostoli, și nu sunt, și n-ai găsit mincinoși: și ai suportate, precum și ai răbdare, și pentru ai numele meu dragul muncit, si nu ai lesinat.

Cel ce are urechi, să audă ceea ce Duhul zice să-l ce va birui, voi da să mănânce din pomul vieții, care este în raiul lui Dumnezeu.

Cel ce are urechi, să audă ceea ce Duhul zice: Celui ce va birui, îi voi da să mănânce din mana ascunsă, și va da o piatră albă, iar în piatră scris un nume nou, pe care nimeni nu știe saving el că-l primește. Aceste lucruri el zice că are cele șapte Duhuri ale Dumnezeului celui viu, și cele șapte stele. Fii atent. Amintiți-vă, prin urmare, cum ai primit și auzit, și țineți rapid. Dacă nu, prin urmare, tu vei ceas, nu vei ști în care ceas voi veni.

Cel ce va birui, va fi îmbrăcat în haine albe, și voi mărturisi numele lui înaintea Tatălui Meu și înaintea îngerilor lui. Cel ce are urechi, să audă ceea ce Duhul zice. Aceste lucruri zice el că este sfânt, el că este adevărat, că el are cheia care openeth, și nici un om închide și închide și nu openeth om;-am pus înaintea ta o ușă deschisă, și nimeni nu poate închide: pentru ai puțină putere, și ai ținut cuvântul meu, și n-ai negat nu este numele meu. Fiindcă ai păzit cuvântul răbdării Mele, te voi păzi și Eu de ceasul ispitei, care va veni peste lumea întreagă, ca să încerce pe locuitorii pământului.

Iată, Eu vin curând: Păstrează ce ai, ca nimeni să nu-ți ia cununa. Iată, Eu stau la ușă, și bat: dacă aude cineva glasul Meu și deschide ușa, voi intra la el și voi cina cu el, și el cu mine. Pentru a Celui ce va birui ii voi da sa sada cu Mine pe scaunul Meu de domnie, chiar cum si Eu am biruit si am sezut cu Tatal Meu pe tronul său. Cel ce are urechi, să audă ceea ce Duhul zice.

După aceasta m-am uitat, și iată, o ușă a fost deschis în cer: și prima voce care am auzit a fost ca ar fi fost o trompetă vorbesc cu mine, care a spus, Suie-te aici, și voi arăta lucruri pe care trebuie să-ți fie în continuare. Și imediat am fost în spiritul și, iată, un tron a fost stabilit în cer, și unul așezat pe tron. Și el, care stătea a fost de a privi ca un iaspis și o piatră sardine: și acolo a fost o rundă curcubeu despre tron, în ochii lui ca un smarald. Și rotund despre tronului au fost douăzeci și patru locuri, și pe scaunele am văzut douăzeci și patru de bătrâni ședinței, îmbrăcați în haine albe și au avut pe capetele lor cununi de aur.

Și din tron ieșeau fulgere and tunete și voci: și au existat șapte lămpi de foc înaintea tronului. Și înainte de tron era o mare de sticlă, asemenea cu cristalul zis: Și am văzut în mâna dreaptă a Celui ce ședea pe scaunul de domnie o carte scrisă în interiorul și pe partea din spate, pecetluită cu șapte peceți. Cartea a fost strălucea albă, cu o imagine de viață de dimensiuni a Mielului pe front. Cartea a fost mai înalt decât a fost larg. Și am văzut un înger puternic proclama cu glas tare, Cine este vrednic să deschidă cartea, și de a pierde sigiliile acestora?

Si nici un om în cer, nici în pământ, nici sub pământ, a fost în măsură să deschidă cartea, nici să se uite cu privire la aceasta. Și am plâns mult, deoarece nici un om nu a fost găsit vrednic să deschidă și pentru a citi cartea, nici să se uite cu privire la aceasta. Și unul din bătrâni spune la mine, nu plângeți.

Și am privit, și iată, în mijlocul tronului și în mijlocul bătrânilor, stătea un Miel cu cele șapte Duhuri ale lui Dumnezeu cel viu. Apoi am văzut, și am auzit glasul multor îngeri din jurul Luminii despre tron a zis cu glas tare:, Vrednic este Mielul.

Și am văzut când Mielul a deschis unul dintre sigiliile, și am auzit, așa cum au fost zgomot de tunet. Și am văzut, și iată că Isus, maiestuos radiant, și îmbrăcați în haine albe și el a avut o sabie, și casca de protecție este un razboinic sa dat.

Și el a deschis pecetea a doua. Și acolo a ieșit un călăreț în haine maro pe un cal care a fost castaniu deschis maro: și puterea a fost dat să-l care sedea să ia pacea de pe pământ, și că acestea ar trebui să omoare unul pe altul: și acolo sa dat o mare sabie.

Și când a deschis pecetea a treia am uitat, și iată un alt motociclist în haine negre pe un cal negru și cel care ședea pe el ținea în mână un felinar negru, care strălucește nu.

Și el a deschis pecetea a patra. Și am privit, și iată că un călăreț în haine gri-argintii pe un cal gri: și numele său, care ședea pe el era Moartea și Iadul au urmat cu el. Și puterea a fost dat peste le-a patra parte a pământului, pentru a ucide cu sabia, și cu foamea, și cu moartea, și cu fiarele de pe pământ.

Și trei dintre piloti au avut cu ei, armatele imense. Armata condusă de călăreț pe cal maro a fost extrem de puternică și proaspătă. Călăreț pe cal negru a căzut la pământ, ca în cazul în care mort. Apoi, vine călărețul în haine gri-argintii să înalțe călăreț negru. Călăreț negru și armata sa amestecat cu armata gri-argintii condus de pilotul în haine gri-argintii. Împreună, ei au luptat împotriva călăreț în haine maro și armatei sale. Armata de călăreț gri-argintii, iar armata condusă de motociclist în haine negre au fost determinate încă obosit. Ca armatele maro, negru și gri-argintii angajate în luptă, Isus calm urmarit pe.

Și când a deschis pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor care au fost înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu celui viu, și pentru mărturia pe care au avut loc: Și haine albe s-au dat fiecare dintre ei, și a fost le-a zis, că acestea ar trebui să revină pentru încă un sezon puțin până la fellowservants lor, de asemenea, și frații lor li se alature.

Și am uitat când a deschis pecetea a șasea, și, iată, a existat un cutremur mare, iar Soarele sa făcut negru ca un sac de păr, și luna sa făcut toată ca sângele, și stelele din cer a căzut până pe pământ, chiar ca o smochin casteth smochinele verzi din pom, când este scuturat de un vânt puternic. Și cerul plecat ca o carte atunci când este laminate împreună, și fiecare munte și insulă s-au mutat din locurile lor. Și împărații pământului, și oameni mari, și cei bogați, și căpeteniile șef, și viteji, și fiecare rob, și fiecare om liber, s-au ascuns în peșteri și în stâncile munților și a spus la munte si roci, Cădeți peste noi, și ascundeți-ne de Fața Celui ce șade pe scaunul de domnie, și de la Mielul: Pentru ziua cea mare a venit, și cine poate sta în picioare?
Reply With Quote