Subiect: Custodie copil
View Single Post
  #2  
Vechi 14.07.2018, 13:02:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Doamne ajută !
În primul rând vreau să-ți spun că-mi pare rău de situația grea prin care treci și-ți spun să fii tare, aproape de Dumnezeu că nu te va lăsa.
Nu am dat quote la mesajul tău, pentru că poate vei edita cândva și să nu rămână sus salvat și eu voi edita dacă ștergi, în sensul că poate lucrurile se vor ameliora între voi și nu vei ajunge la divorț.

Soțul nu vrea să-ți dea ție custodia ca să nu plătească pensie alimentară(nu pentru că ai fi nebună) și am citit că nici programul de vizită nu e respectat, adică la ora când e programată acea întâlnire unii soți sau părinții lor dispar cu copilul, programează altceva, se pot face astfel de abuzuri.

E posibil să încerce să te îndepărteze și de copil dacă-i cedezi custodia prin faptul că nu ți-l dă la termen, iar copilului să-i spună că nu vrei să-l vizitezi, că ești așa și pe dincolo, să-l învețe cu cadouri și excursii, pe când tu nu să nu ai să-i dai, am mai auzit astfel de situații de viață.

De multe ori femeia are câștig de cauză în lupta pentru tutelă, depinde cum consideră instanța, fiind mai multe femei pe instanța de tutelă și dreptul familiei e posibil să considere că mama asigură cel mai bine climatul pentru creșterea copilului.

Acum nu se știe ce putere financiară are soțul și cât vrea să întindă procesul, pentru că poate fi într-adevăr un travaliu de lungă durată.

Acuzația de nebunie nu se poate proba fără consult psihiatric, depinde cum apreciază instanța, e mai importantă expertiza psihiatrului decât simple mărturii dacă cele două - depozițiile martorului și expertiza se contrazic.

Tu trebuie să fii tare mental în eventualitatea unui proces, poate că soțul va încerca să te provoace ca să te scoată din răbdări, să te aducă la extreme psihice că să-și dovedească teoria, trebuie multă rugăciune, numai cu rugăciune fierbinte la Maica Domnului treci peste astea.

Cine vrea să-l scoată pe altul sănătos ca să pară drept nebun, sau îl împinge în nebunie face păcat împotriva Duhului Sfânt, nu poate Dumnezeu să-i ajute.

Nu te speria de ceea ce s-a întâmplat la primul serviciu, poate nu se vor băga fosta ta șefă și restul foștilor colegi în așa ceva, poate sunt oameni miloși, în plus de asta tu poți dovedi că ai un serviciu și lucrezi și să aduci mărturii în favoarea ta de la serviciul la care ești.

Oricum nu te mai gândi prea mult pentru că s-ar putea ca gândurile negative să-ți facă un efect de clopot, să ajungi să vibrezi negativ pe interior, să fierbi lăuntric și să te îmbolnăvești.

Vei lua provocările rând pe rând, dacă e să te confrunți cu ele, poate nici nu se va ajunge la divorț sau poate soțul va stabili custodia în favoarea ta în mod amiabil.

Și dacă ai pierde în luptă custodia, măcar știi că ai încercat până la capăt pentru copilul tău.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote