View Single Post
  #29  
Vechi 24.09.2011, 13:44:50
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,sophia

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Discutam pe alte fire despre liberul arbitru si ca omul poate alege si a putut alege inca de la Creatie. Eu nu sunt de acord cu aceasta idee. Nu vad acest liber arbitru nicaieri.
Acum ma intreb:
Fiul lui Dumnezeu a fost trimis ca om, a avut si puteri speciale de la Tatal, a facut minuni.
Si totusi n-a avut liberul arbitru.
Ar fi putut EL sa faca altfel? Sa aleaga alt drum? A venit stiind deja dinainte ce Ii este scris.
Poate ca in Treime EL a intrupat gandul Tatalui si planul Sau?
Nu prea inteleg.

Si daca s-a jertfit pentru om, pentru mantuirea lui si pacatele sale, de acestea inca mai exista? De ce omul inca nu s-a mantuit?
Pana la urma ce a adus pentru om aceasta jertfa, in afara de Legea cea noua?
Si de ce n-a ramas cu noi, printre noi, ca fiinta?
Poate Tatal a crezut ca omul va putea sa priceapa fara prezenta Fiului ca atare, a crezut ca omul este suficinet de tare si cuprinzator la minte.
Atunci, acum 2000 ani, oamenii veneau la El, cereau, intrebau, El le facea minuni, ii ajuta, ii invata. Fiind intre ei, oamenii il priveau ca pe unul de-ai lor si le era bine.
Acum se pare ca nu pot, ca nu le este bine fara EL aici?
Cred ca omul nu a fost si nu este pregatit sa se descurce singur, numai prin credinta lui, fiinta Lui ii lipseste.
iisus hristos, a avut liberul arbitru,ptr. ca a ales sa salveze de la moarte creatia sa.fiind parte a dumnezeirii, cred ca a luat parte si la intocmirea planului de mantuirii a omului si cunostea faptul ca fara jertfa sa, omul nu ar fi fost salvat de la moarte.
la inaltarea in ceruri,a promis ca trimite un mangaietor, in persoana duhului sfant,si promisiunea sa a fo indeplinita.dumnezeirea,este prezenta in viata creatiei sale(omul)sub diferite forme:stalp de foc,forma umana si duh.ca atare,omul nu este singur pe acest pamant,creatorul este intotdeauna cu el.
parerea me.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote