View Single Post
  #243  
Vechi 30.07.2009, 14:54:46
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Am mai scris eu aci

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
evreii ca evreii ca erau incapatanati din fire:))
dar si apostolii cu toate ca le facea minuni inaintea ochilor lor NUMAI cand le-a descoperit cu adevarat si prin talcuiri ale minunilor au reusit ei sa creada ca El o fost Hristos.
Si la evrei le-au facut minuni,dar la ei nu prea le-o mers la inima
dece nu cred evreii ca Iisus Hristos este Mesiah.
In primul rand,Mesiah este asteptat de evrei mult mult timp inaintea nasterii lui Iisus. Dupa traditia religiei Judaice ,cu venirea lui Mesiah ,totii mortii vor invia si pe oasele uscate va creste piele .Razboaiele vor disparea in toata lumea. Mesiah-ul asteptat de evrei nu este Fiul lui Dumnezeu ci numai trimesul Lui. Mesiah nu este Dumnezeu si cine pretinde ca este Dumnezeu insa moare ,mai mult ca probabil ca nu este Dumnezeu si nu fiu de Dumnezeu.

Asta ce cred evreii.

Dece acei prooroci din VT nu au amintit nici un cuvant despre Iisus? ca nu era mare problema pentru ei sa ghiceasca vitorul.
Adevarat ca la evrei nu prea merg minunile facute de oameni ca ei sunt in general oameni cu doua picioare pe pamant. Lor le ajung minunile facute de Dumnezeu lui Moise.

Prsonal as prefera discutii care se sprijina pe cele scrise in VT si nu pe traditile anti-evreiesti ca ele sunt mincinoase ,infantile si rau voitoare.
Reply With Quote