View Single Post
  #21  
Vechi 07.01.2013, 20:10:39
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Am fost martor ocular la cum își bate un musulman soția și cum acesteia îi tremurau buzele, plângea fără sunete și se apăra cu mâinile și el numai o lovea cu mâinile și cu picioarele. Când a terminat să o bată, ea era plină de sânge și vânătăi și el i-a zis: mâine îți acoperi fața și trupul, că dacă nu te omor, iar acuma te duci și-mi prăjești cartofi. Ea a executat în secunda imediat următoare, deși mergea șchiopătând.
Dar de ortodocși care să facă așa ceva n-ai auzit? Crezi că acela făcea așa din cauză că era musulman? Dacă iubești atât de mult Ortodoxia, nu crezi că ar trebui să te ocupi și de ea un pic? Ce folos ne aduce să-i tot acuzăm pe alții, în timp ce mizeria noastră o ascundem sub preș, în loc să facem curat în ograda noastră?
Ce pot să le spun unor baptiști, de exemplu, care-mi spun că ar veni la Ortodoxie, însă uite că vecinii ortodocși petrec îmbătându-se la botezul copilului și nepotului lor? Sau că marea majoritate a ortodocșilor vin la biserică, de Bobotează sau la sfintele moaște, ca să aibă noroc, ca să le meargă bine? Cum să distingă ei între ce este adevărata ortodoxie și practica generală a celor botezați ortodox?
Dacă iubim Ortodoxia, ar trebui să urâm păcatul și ignoranța care o sufocă parcă tot mai mult. De astea trebuie să ne debarasăm. Atunci nici catolicismul, nici protestantismul sau chiar islamismul nu vor mai reprezenta un pericol la adresa ei.