View Single Post
  #220  
Vechi 01.05.2013, 22:19:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

RUGĂCIUNE ÎN SFÂNTA ȘI MAREA MIERCURI

Hristoase, Dumnezeule, Cel Ce ești Mirul Cel nestricăcios, cu mirul cuvintelor Tale umple vasul minții mele cel golit de toată înțelepciunea și bine înmiresmează inima mea, sădind cu mâna Ta florile înțelegerilor dumnezeiești, ca să alunge spinii patimilor mele. Nu am lacrimi de pocăință, inima fiindu-mi o piatră pururea lovită de valurile ispitelor, dar Tu, Stăpâne, Cel Ce ai înfrumusețat pământul cu a râurilor curgere și mărilor ai pus hotar nisipul, dăruiește și minții mele curgerea gândurilor pocăinței, ca să-mi spele toată necurăția cea din gândurile spurcate și cu scutul rugăciunii către Tine oprește năvala patimilor. Cel Ce ai încununat cerul cu stele și prin stea ai chemat pe magi în peștera cea smerită, ca să Te vadă pe Tine, Lumina smereniei tuturor, cerul minții mele cel pururea întunecat de neștiință îl luminează cu razele voii Tale dumnezeiești și mă povățuiește prin pustiul acestei lumi, ca să ajung la Tine Soarele Cel neapus al dreptății. Cel Ce dăruiești pământului iarbă, Cel Ce pustia o veselești cu mireasma crinilor și cu cântările păsărilor care Te slăvesc pe Tine neîncetat, trezind și în inimile noastre dorul de înălțimile duhovnicești, pământul cel neroditor al inimii mele îl lucrează cu plugul rugăciunii, ca să mă învrednicesc la plinirea vremii a-Ți aduce și eu florile virtuților întru cântările laudelor dumnezeiești. Cel Ce ai dat iubitorilor de nevoință drept casă pustia și prin glasul Duhului chemi pe toți la înălțimile desăvârșirii, dă-mi mie Stăpâne, a mă lepăda de toate cugetele cele lumești și a urma căile cele netede ale pocăinței. Cel Ce ai dăruit lumii ca icoană a chemării la pocăință pe Înaintemergătorul Tău și prietenul Mirelui, dă-mi și mie a mă veseli întru lumina rugăciunii lui, ca să nu mă apuce iarăși întunericul cel cumplit al patimilor. Cel Ce ai pus zilei ca hotar noaptea și ai voit a pecetlui îmbrățișarea zilei și a nopții prin răsărit, Însuți fiind Răsăritul Cel de sus, pe mine, cel ce sunt noapte cumplită a toată patima îmbrățișează-mă Părinte, Cel Ce ești Lumină și Zi nesfârșită.
Cel Ce cu purtarea Ta de grijă nesfârșită chivernisești viața noastră, nu mă lăsa nici pe mine, cel lepădat în afara cămării de nuntă unde strălucești glasurile laudelor îngerești, ci fiind rugat de Născătoarea de Dumnezeu și de toți Sfinții Tăi, bagă-mă pe mine iarăși în cămara Ta, curățindu-mă de toată spurcăciunea fărădelegilor mele.
Pe femeia cea căzută în multe păcate ai primit-o Mântuitorule, și nu Te-ai scârbit de dânsa, căci zidirea mâinilor Tale este, măcar că prin sfatul vrăjmașului și din slăbiciune sufletească a alunecat în adâncul păcatului. Deci, nici pe mine nu mă lepăda Cuvinte, că deși mai mult decât toți oamenii am greșit și întregul iad l-am adăpostit în sufletul meu, rămân tot făptura mâinilor Tale. Nu Te întoarce dinspre făgăduințele Tale și nu uita legătura Ta cea cu poporul Tău, ci măcar că suntem decât păgânii și toți cei ce locuiesc pe pământ, cufundați în fărădelegi, chemarea Ta la mântuire nu se va lua înapoi.
Doamne, nu ai osândit pe femeia cea rușinată de mulțimea păcatelor ei, ci ai primit pocăința sa cea fierbinte, încă și mirul cel stricăcios, voind a-i dărui mirul cel nestricăcios al darului Tău. Pocăința aceasteia cu totul îmi lipsește, măcar că în păcate mai mari decât aceasta am căzut. Dar ca Unul Ce nu voiești moartea păcătosului, îndură-Te și de mine Mântuitorule, și dăruiește-mi pocăință mai înainte de sfârșit.
Primit-ai Stăpâne, izvoarele lacrimilor celei căzute în noroiul necurățiilor trupului, dar nici o picătură de lacrimă nu izvorăște întru mine. Cel Ce ai scos apă din piatră, biruiește și inima mea cea împietrită, ca să reverse apa gândurilor smerite.
Dumnezeieștile picioarele care au scos-o din căile rătăcirii le-a sărutat femeia cea păcătoasă și i-ai dăruit îndreptare, încă și Raiul întru care Eva a fugit de Tine la auzirea pașilor Tăi. Pe mine, cel ce de prea multă vreme zac căzut și necercetat pe calea păcatului, ridică-mă Mântuitorulule, ca un blând samarinean, și în casa pocăinței mă îngrijește cu milostivirea Ta, punând slujitori cetele îngerilor, care să mă păzească de alunecarea în gândurile cele rele.
Voind a dobândi dezlegare de păcate, femeia cea căzută în cugetele pământești părul capului ei și-a dezlegat și a șters picioarele Tale, ale Celui Ce ai ca așternut picioarelor însuși pământul. Cu multe păcate fiind împovărat, cad înaintea Ta Mântuitorule, ca să-mi dăruiești și mie, ca și aceleia, dezlegare de mulțimea păcatelor mele, legând pe vrăjmașii nevăzuți, care pururea tulbură pacea sufletului meu. Legatu-s-a cu mânia ucenicul cel nemulțumitor, dar pe mine, Stăpâne, dezleagă-mă de ocara acestei patimi și cu blândețe mă povățuiește la limanul umilinței, ca să Te slăvesc totdeauna împreună cu Tatăl și cu Duhul Sfânt. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote