Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #677  
Vechi 08.09.2017, 22:24:52
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Stim ca si ortodocsii participanti la sinod au spus ca unele invataturi catolice contin citate eronate din sfinti sau din alte parti, deci nu e ceva nemaiauzit. Am spus asta pentru ca ieri am citit ca unele lucrari despre sinod contin si neadevaruri, ale celor partizani unirii.
Si eu iti pot spune exact ce manarii au bagat latinii la Consiliu(incepand cu un act falsificat al hotararilor unui Sinod Ecumenic, de s-au facut de rusine in public, ca "actul antic" era in latina, nu in greaca).
Dar acum nu vorbesc de chestii generale, eu ziceam de situatii cu subiect si predicat.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
O foloseau pentru a argumenta ce doreau sa arate, nu pentru ca ar fi fost de acord cu ce sustine toata teologia apuseana.
Nu toata, dar cand gasesti multe paralele si nu ai nici o problema sa sintetizezi ganditorilor lor cu a "taberei" tale, inseamna ca o gasesti compatibila, in mare parte.
Ca si eu sunt de acord cu Newman cand zice "To be deep in history is to cease to be Protestant", dar nu o sa ma vezi cu zucchettoul rosu pe teasta prea curand.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am intervenit pentru ca erau si niste lucruri neconforme cu adevarul.
Asta e pe sistemul "Autoritatile competente s-au autosesizat"?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Stiu ceva despre acest subiect pentru ca am discutat si pe forumul catolic despre Sinodul Ferrara.
Ca sa citez dintr-o chestie de am vazut-o pe net "that was before Internet chat rooms made everybody an expert. It's a better world now."
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote