Subiect: curiozitate
View Single Post
  #6  
Vechi 31.07.2019, 11:36:29
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ahriman Vezi mesajul
Si de ce permite dumnezeu sa fie subiectiva? Ai crede ca un dumnezeu atotstiutor ar sti ca oamenii vor interpreta diferit si dupa bunul lor plac. Si apoi daca mesajul e atat de important ar fi putut sa-l transmita in alt mod(nu prin text si in limbi care STIA ca vor muri in timp).
Si daca credinta este subiectiva asta inseamna ca fiecare credincios are propria varianta de dumnezeu.
Da are propria varianta care il poate duce la pierzare. Da, mesajul a fost trimis in alt mod dar ptr inimile simple, l-a trimis "codat" ca cei care vad sa nu vada, iar inimile curate sa il vada. A explicat totul in pilde, ca cei care vad sa nu vada, iar cei care nu vad sa vada ce vrea sa spuna. A mai lasat Dumnezeu si spovedania care alaturi de Impartasanie ajuta inimile ticaloase cum e si a mea sa se curete. Sopevedeste-te si in timp vei vedea efectele, bineinteles straduindu-te sa faci Canonul dat, si sa citesti cat de mult din Scrierile Sfintilor Printi. Dumnezeu sa Iti ajute!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote