View Single Post
  #1  
Vechi 25.07.2008, 19:00:36
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Cine se teme de Patriarhul Daniel?
In ianuarie 1990, m-au vizitat, acasa, trei fete bisericesti (Bartolomeu Anania, Daniel Ciobotea, Iustin Marchis) si un tinar (pe atunci) teolog: Teodor Baconsky. Reprezentau Grupul de Reflectie pentru Innoirea Bisericii si voiau sa capete o audienta la viceprim-ministrul momentului, care se ocupa, intre altele, de culte. Cum intimplator stau linga guvern iar vremurile erau bezmetic revolutionare, lucrul s-a facut pe loc. Am dat un telefon, iar cuviosiile lor n-au trebuit, pentru a se intilni cu inaltul demnitar, decit sa treaca strada. Am apucat totusi sa stam de vorba si am fost bucuros sa vad ca oameni de generatii diferite erau preocupati in mod genuin de o inteleapta reasezare a Bisericii. Experienta colabora bine cu entuziasmul, febrilitatea cu buna-cuviinta. Mi-l amintesc pe Daniel Ciobotea, nu prea vorbaret, politicos, decis, dar rezonabil, gata sa se angajeze fara ezitare in noul proiect. L-am mai intilnit, de-atunci, de citeva ori si mi-am confirmat mereu buna impresie. Cind a ajuns mitropolit si apoi patriarh am avut sentimentul ca avem noroc, cu alte cuvinte ca Duhul lucreaza riguros si benefic.

Am fost - si continui sa fiu - cu atit mai mirat cind, in jurul Preafericirii Sale, au inceput sa se teasa retele intregi de - tipic autohtona - bombaneala. O sumedenie de inalti ierarhi, dar nu numai ei, au vazut abatindu-se asupra plaiului stramosesc primejdii fatale. Tot ceea ce, pentru privirea mea laica si diletanta, erau calitatile Parintelui Patriarh s-a transformat in defect si subversiune. Preafericirea Sa a studiat multi ani in Apus si a tinut, in mari centre europene, cursuri de teologie ortodoxa pentru neortodocsi. Suspect! Inseamna ca a fost contaminat de naravurile occidentale. Preafericirea Sa a fost membru al Comitetului Executiv si Central al Consiliului Ecumenic al Bisericilor (Geneva, 1991-1998), Membru al Prezidiului si Comitetului Central al Conferintei Bisericilor Europene (din 1990) si vicepresedinte al celei de-a II-a Adunari Generale a Conferintei Bisericilor Europene (Graz, 1997). Suspect! S-o fi dat cu schismaticii. Preafericirea Sa a fost, ca mitropolit, hiperactiv in plan public: a ctitorit o facultate, mai multe seminare, publicatii, un post de radio, institutii caritabile (cantine, cabinete medicale). Suspect! E prea lumesc. Noi, ortodocsii adevarati, traim in contemplatie si rugaciune. Preafericirea sa a scris si a publicat (si in tara, si in strainatate) carti, studii, articole. Suspect! Cocheteaza cu intelectualii. Oameni care nu se sfiesc sa imbratiseze duhovniceste (contra cost) cite un oier solvabil au mari rezerve cu privire la Parintele Patriarh. Oameni care s-au deprins sa fie obedienti cu "superiorii" pina la slugarnicie au prins curaj. Ies in strada, lipesc afise, scriu la gazeta, fac declaratii amare. O sa fim vinduti papistasilor, o sa ajungem sa cersim in latineste pe strazile Vestului eretic, o sa ne pierdem chipul. Oameni, in sfirsit, care au valsat cu dictatura fara sa se rusineze prea tare se tem brusc de dictatura patriarhala. Insul trebuie demascat ca depozitar al tuturor viciilor: cripto-catolic, turnator, francmason. (Sa intelegem, atunci, ca toti sinodalii care au votat pentru el sint la fel de dubiosi?)

Pina la urma, toata aceasta rumoare negativista imi apare ca un semn bun. Ceva in deprinderile obosite si tepene ale mediului nostru eclezial se simte amenintat. Parintele Patriarh are un alt tip de limbaj decit predecesorii sai: nou fara idolatria noului. Are o alta deschidere, o alta inzestrare pentru dialog, o alta dinamica a ideilor. Stie sa ramina conform, fara sa cada in conventional. Sub mandatul sau, avem deja un nou statut al BOR. A avut grija sa reia seria de tiparituri "Parinti si Scriitori Bisericesti". Crede in virtutile colaboratorilor tineri si ii incurajeaza. Indraznesc sa spun ca si conducatorul sau de doctorat, P. Prof. Dumitru Staniloae (care, cu ocazia sustinerii tezei, a vorbit, prin contrast, despre "preotimea fara cultura teologica" ca fiind vinovata de "indepartarea poporului credincios de Biserica") si "nasul" sau de calugarie, P. Ilie Cleopa, ar fi fost, astazi, printre sprijinitorii lui. Am si eu o multime de ingrijorari cu privire la viata Bisericii noastre. M-as fi asteptat la dezbateri mai vii in legatura cu preotii care si-au facut afise electorale pozindu-se cu icoana pe burta, m-as fi asteptat la o atitudine mai nobila si mai smerita in spinoasa chestiune a colaborarii cu Securitatea, la un alt mod de asumare a tragediei ateismului demolator, la un discurs mai inteligent si mai crestinesc cu privire la ecumenism. Dar la noi se confunda, in mod "traditional", finetea dogmei cu jurisprudenta, ascultarea cu disciplina militara, solidaritatea in Duh cu patriotismul de duzina. Daca mari traitori ai Ortodoxiei ajung sa sugereze ca Toma d’Aquino si Pascal sint manifestari ale demonului, nu ma mai mira cit de repede se poate alcatui un front de iritare tifnoasa impotriva unui patriarh ca Preafericitul Daniel.

Andrei PLESU
Dilema Veche
Reply With Quote