View Single Post
  #22  
Vechi 04.04.2012, 11:32:04
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit mielul de Paste

De curand un domn, bine aparut pe-aici, ne propovaduieste ca nu este un obicei bun sacrificatul mielului de Pasti...ma rog e pozitia lui, ca si alte pozitionari cam exagerate puse de dansul pe crestinortodox de-alungul timpului, in parerea mea preaneinsemnata...dar ma intreb de ce Biserica Ortodoxa nu condamna acest obicei, ba mai mult preotii sfintesc bucatele din cosuri duse la biserica de Pasti, printre care si mielul, mort, fript si gatit...Una este a manca carne -spre hranire- de la orice animal si care contine diferite substante otravitoare pentru corpul uman secretate de animal in timpul sacrificarii(uciderii) sale si alta este consumarea unui miel de Sfintele Sarbatori de Pasti... Una este sa tai un pom sa-l bagi in foc sa te incalzesti si alta e sa ai un brad de Craciun in casa. Sa nu uitam ca sacrificarea pentru hrana este ingaduita de Dumnezeu si OMUL a primit niste PUTERI de la DUMNEZEU cand i-a dat Pamnatul sa-l gospodareasca si intr-o oarecare masura sa-l stapaneasca. Ii rog pe cei care s-au simtit eventual lezati de parerea mea sa ma ierte si sa incerce sa inteleaga si punctul meu de vedere.
Doamne-ajuta!
Sarbatori fericite!
P.S.
Daca s-ar putea trai (hrani) fara nici un sacrificiu animal, eu personal as fi foarte bucuros...La urma urmei toate proteinele animale se pot asigura din oua si produse din lapte, obtinute FARA sacrificiul vietii animalului...
Reply With Quote