View Single Post
  #139  
Vechi 04.12.2016, 03:59:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Îmi amintesc un moment de acum aproape 30 de ani...
Primul curs ca studenți la Psihologie, o sută de suflete în Amfiteatrul Cantemir de la Drept, emoționați, cu acel freamăt de voie bună și speranță pe care îl au oamenii când pășesc pe un nou drum către viață...
Vreo sută de tineri așteptam să vină Profesorul. Debutam cu un curs de Psihologie Generală iar maestrul nu era altul decât Paul Popescu Neveanu, Dumnezeu să îl odihnească în pace!
A venit moșul, a urcat la catedră, ne-a privit... Se lăsase o tăcere mare, gestantă de presimțiri multe... Proful ne privea mai departe, tăcînd. Ne scruta, parcă, pe fiecare...
"Domnilor și doamnelor, a început bătrânul să spună, acum 5o de ani eram student, în locul vostru, tocmai în acest amfiteatru. Stăteam, iată, acolo (și a arătat cu mâna un loc din sală) și ascultam, așa cum faceți voi acum, pe primul nostru profesor...
Nu bănuiam atunci, spuse Profesorul aprinzîndu-și o țigară (avea obiceiul, aveam să aflăm de la cei mari, să fumeze un pachet de țigări la curs, scruma pe catedra de lemn, noi adunasem apoi chiștoacele cu uimire...), că psihologii cei mai buni nu sunt psihologii, ci scriitorii. Artiștii, în general, dar mai ales scriitorii, romancierii. (Aici eu am tresărit puternic, venisem la Psihologie dintr-un motiv naiv, tipic adolescentin: doream să devin scriitor...:))
Nici un om nu pătrunde mai adânc, mai subțire, mai despuiat de noroi și de stele prefabricate în sufletul omenesc decât scriitorul. Luați aminte la scriitorii de literatură duhovnicească, de pildă. Sau la inegalabilul romancier rus, Dostoievski!"
Și tot așa, după două ore de curs în care nu am aflat nimic special dar am văzut născîndu-se în noi mii de întrebări ("eu nu sunt aici să vă ofer răspunsuri, zicea Profu; sunt aici să vă stârnesc întrebări"...), am părăsit cu toții bătrânul amfiteatru, năuciți și fermecați... Eliberați din carcasa unor certitudini sterile, ne simțeam reînviați, proaspeți, verzi și plini de muguri. Eram încărcați (ce nobilă sarcină, ce povară lucrătoare!) de dileme, de ipoteze, de minunată neliniște... Și, desigur, de visuri mari, generoase în promisiuni...:) O întâlnire unică, de neuitat. O văd și azi, după atâția ani, cu ochii minții de parcă aș fi iarăși acolo, cu fetele cele frumoase și sensibile și cu cei câțiva băieți care ne nimerisem în anul acela...
A fost nu doar primul, ci și ultimul curs, acesta, cu Papa Neveanu...
Avea să moară, o lună mai târziu, răpus de cancerul la plămâni...

Și de câte ori îmi amintesc de prima noastră călăuză în Psihologie, îmi amintesc, nu știu cum, și de Dostoievski...:)
Precum și de sfinții cărturari.

P.S. Un prieten de pe forum mi-a amintit încă o dată cât e de important învățătorul pentru ucenic. Îmi spunea deunăzi ce ar face duhovnicul lui dacă ar fi într-o anumită situație și, lucru evident pentru mine, așa îl văd și pe fratele meu că face. Ei bine, avîndu-l un singur curs pe PP Neveanu ca mentor, s-a întâmplat un lucru curios: toți anii în care am fost profesor, în școală sau în privat, am împletit mereu psihologia cu trimiteri către scriitori (romancieri, poeți, dramaturgi) și recomandam mereu elevilor să citească, să citească, să scrie chiar... Le spuneam în multe chipuri că lectura din cărțile bune este făuritoare de suflete nobile, că e dar mare, că e medicamentul sigur împotriva multor meschinării și patimi... În ultimii ani am adăugat la lista de recomandări și scriitorii duhovnicești. Le-am recomandat o mulțime de autori și de cărți și, desigur, Biblia. Nu știu dacă ei au dat curs invitației mele statornice, presărate cu nenumărate ilustrări și interogații, însă trag nădejdea că măcar unul, în vreo clasă, a hotărât să pună laolaltă în viața lui cărțile, psihologia, rugăciunea... Altoiul pus în mine de primul profesor a zămislit, poate, alte altoiuri în sufletele altor oameni tineri... Torța purtată din mână în mână despică întunericul și timpul nostru mereu mai departe...
Multumim pentru împărtăsirea acestor gânduri si amintiri. o duminică frumoasă si cu pace îti doresc. Doamne ajută!
Reply With Quote