View Single Post
  #9  
Vechi 26.03.2009, 08:20:48
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit Criza...

[COLOR=green]Când am auzit vorbindu-se pe TV-uri despre criză, nu m-am mirat, mi s-a părut firesc pentru că noi o ducem într-o criză din '89... Scumpirile ne stresează mereu pentru că mereu auzim "se scumpește...", "iar se scumpește..." [/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Dacă înainte de '89 uram cuvântul economie, "economie la căldură, economie la curent, la apă caldă, la detergenți, economie la mâncare...", acum am ajuns să urăsc cuvântul scumpire... Deloc nu mi-e bine când îl aud, dar încerc să mă mobilizez ca să pot merge mai departe...[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Și totuși criza asta e afurisită, e mai afurisită la noi decât în altă parte ori așa cred eu pentru că nu știu cum e în altă parte... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Mi-a luat ardeii de la brânză... Cumpăr des ardei, dar nu mi-am imaginat că de la o zi la alta prețul poate sări precum lăcusta.
[/COLOR]
[COLOR=green]Mi-am ales doi ardei ca să am pentru brânză, am mers să-i cântărească și să-i plătesc.
- 5,70, a spus vânzătoarea.
- Poftim? Cred că ați greșit.
- 5,70... Uitați-vă la preț...
M-am uitat...
- De când?
- E criză, doamnă?
- Aha! Numai de asta, pentru că e criză?...
[/COLOR]
[COLOR=green]Am amețit... Știu și eu că e criză, zilnic spune pe TV-uri că e criză dar asta nu înseamnă că trebuie să renunț la ardei...
[/COLOR]
[COLOR=green]Mă uit la vânzătoare, mă uit în portofel și... renunț. Duc ardeii înapoi, de unde i-am luat, și ies din magazin cu capul plecat...
[/COLOR]
[COLOR=green]- Nu-i nimic, o să mănânc brânza cu ceapa, mi-am spus eu resemnată și, la lunga listă a renunțărilor, adug și... ardeii pentru brânză...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote