View Single Post
  #362  
Vechi 02.02.2010, 09:49:10
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

S-a scris aici de ascultare de episcopi, da le dam ascultare dar pina la pacat. Eu de la duhovnicul meu am invatat un lucru trecerea de la ascultarea orbeasca (care e f buna dar e o prima treapta) la ascultarea cu discernamint. Mi-a fost f greu, preferam sa fac ascultare milimetrica decit sa-mi bat capul sa fac ascultare cu discernamint..si l-am intrebat de ce ma pune sa fac lucrul acesta? Mi-a raspuns simplu "vin vremurile in care trebuie sa fim intelepti ca serpii ca sa ne mintuim. trebuie sa te rogi la Dumnezeu sa-ti dea intelepciune, darul discernamintului care spunea Sf Antonie ca este cel mai mare!".
Ortodoxia nu este si nu a fost nicodata in criza! Ea e deplina! Noi ca oameni indoielnici si iscoditori suntem in criza spirituala, materiala, etc..dar nu Ortodoxia.
Fani mai citeste vietile sfintilor, vei invata de acolo teologia practica ca doar cea teoretica care se preda acum...cam vedem unde duce....Sf Maxim Marturisitorul a fost episcop? Nu! Dar tinea dreapta credinta si se opunea strimbarii dreptei credinte si doar asa de forma, cum i se propunea sa semneze....a fost piatra de poticnire pt toti: patriarhi, imparati, episcopi, boieri, etc...pina la urma pt ca nu au reusit sa-l aduca de un gind cu ei (sa semneze ca in Hristos e o sg fire si o sg vointa - erezia monotelisata - coptii de azi) l-au batut cumplit, i-au taiat limba si mina dreapta si l-au trimis in exil la 75 de ani! Intreb si eu acum: cine a cistigat? Ei sau Sf Maxim Marturisitorul?
Nu voi mai scrie pe acest topic, doar atit va indemn studiati cum s-au facut rupturile in credinta ca sa va dati seama ca nu se poate coase acum totul cu ata alba. Si aici nu e vorba de lipsa de iubire, bineinteles ca si ei pot fi oameni buni, dar dreapta credinta e altceva ...Sf Ioan Teologul care este prin excelenta apostolul iubirii ne indemna ca ereticilor sa nu le dam nici buna ziua! Domnul a zis sa-i iubim pe vrajmasii nostri nu pe ai Lui....ca om il iubesc, il respect, daca are nevoie il ajut, dar ca credinta nu vreau sa am nici un amestec cu ei.AMIN!
Reply With Quote