View Single Post
  #3  
Vechi 17.07.2010, 00:46:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
nu am decat o zi de post la dispozitie, ma pot impartasi?, cum se face exact impartasirea ca nu cumva sa o fac gresit si sa ma umplu de alte pacate .
sunt spovedita de curand dupa indreptar de spovedanie.
p.s eu fumez.
Anajannette, lucrurile astea se fac EXCLUSIV cu voia duhovnicului. Dupa cum stii, in primul si in primul rand, pentru a te putea impartasi, trebuie sa te spovedesti. Atunci cand te spovedesti, intrebi parintele daca si cand te poti si impartasi si vezi ce spune. Si nu se tine post o singura zi! Ce ti-a venit sa te impartasesti tocmai duminica asta? Impartasania nu se ia oricand si oricum! Trebuie sa fii pregatit!
Deci sfatul meu este ca, daca vrei neaparat sa te impartasesti duminica, sa mergi maine la parintele tau si sa il intrebi daca iti da voie. Atat! Numai el are dreptul sa iti dea voie sau nu sa te impartasesti, nu noi, forumistii! Nu lua seama la discutiile astea de pe forum cat de des trebuie sa ne impartasim, tu trebuie sa te tii de parintele tau, care iti cunoaste starea duhovniceasca!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote