View Single Post
  #4  
Vechi 09.01.2020, 06:39:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Am avut un bun povatuitor. Mi-am dat seama dupa ce l-am pierdut. M-am lepadat de dansul ca Petru de Hristos. Un Parinte care a fost alaturi de mine si care m-a ajutat enorm.Problema e ca mi s-au spus niste barfe despre dansul de catre alti preoti de la o alta manastire. Dansul mi-a zis sa-i zic ce mi-au zis si unde am fost. Ei cum pot eu sa fac asta? Am fost trimis in alta parte de acestia. Cum sa-i zic...stiti parinte...au zis ca va plac baietii si sa plec ca nu e ok. Acum nu mai sunt la dansul de cateva luni iar starea mea sufleteasca e crunta.
Situatia eu am creat-o. Am dorit mai mult. Si dorind mai mult am vorbit prostii. Acum platesc. Nu stiu ce sa fac.
Nu mai stiu ce sa cred. Ce sa fac. Unde sa ma duc. Cine imi vrea binele si cine nu. M-am gandit la furadan sau la cianura. Oricum imi e frica de moarte si de batranete. Nu o sa fac asta oricum.

Pot sa dau mai multe detalii daca m-ar putea ajuta cineva cu un sfat privitor la situatia aceasta mai mult decat delicata.
Ai o singura scapare: sa te spovedesti chiar la el si sa-i spui absolut totul cu toate amanuntele. Sinceritatea apovezii te va umple de rusine in fata lui, insa te va scapa de toate relele si te va reconditiona total, asa cum si Hristos a calcat cu moartea Sa pe moarte si a inviat.
Cei care l-au vorbit de rau sunt niste ticalosi, iar tu i-ai ascultat si ai imbratisat cuvintele lor, astfel ca si tu ai ajuns ca ei.
Ticalosia lor a fost ca au calcat 2 porunci, porunca a 8-a: "9. Să nu mărturisești strâmb împotriva aproapelui tău!" si porunca de la Hristos:
12. Aceasta este porunca Mea: să vă iubiți unul pe altul, precum v-am iubit Eu.(In15,12)

Cel mai bine este sa te umilesti TU de buna-voie in fata lui ca sa scapi de "legiunea" de blesteme pe care le-ai racolat ascultand "barfele" lor mincinoase; tocmai legiunea de demoni ce te-au cuprins te-au indemnat sa asculti si sa crezi minciunile care ti-au "legat" inima sa nu mai intre intelepciunea si credinta acolo.
Adevarat iti zic: alta sansa nu ai. Nu o rata!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 09.01.2020 at 06:43:54.
Reply With Quote