View Single Post
  #6  
Vechi 10.03.2020, 15:03:06
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UserAZ Vezi mesajul
PSD e fals si populist, la fel si Ponta de la Pro Romania. USR sau unii dintre USR-sti dispretuiesc crestinismul. Nu votez, nu sustin niciun partid.

Inca un USR-ist e pentru inchiderea bisericilor. Ei ca si altii acolo considera ca e marea problema si nu e in cluburi, in birturi de exemplu. Elevii, studentii sa aibe liber de la scoli sa petreaca noptile in cluburi, ca acolo nu se raspandeste coronavirus.

Coronavirus | Emanuel Ungureanu (USR): Slujbele din biserici și cursurile din școli trebuie suspendate
https://www.rfi.ro/politica-118969-e...za-coronavirus
USR nu s-a declarat un partid ateu sau anticreștin ci un partid de dreapta prin liderii săi iar dreapta europeană respectă Creștinismul, deci e clar că nu putem vorbi la nivel de doctrină de partid sau la nivel de valori USRiste ca fiind anticreștine.

Văd și eu că unii simpatizanți sau membri ai USR declară că ar fi bine să se închidă toate bisericile cât timp avem deaface cu virusul Covid-19. Aici e vorba de inchiderea accesului oamenilor la comunități de oameni și nu e vorba de a avea cineva ceva cu Credința Creștină, fie ca om politic fie ca partid. Ei spun asta în condițiile în care avem informații grave: ''epidemia de coronavirus a provocat deja 463 de decese în peninsulă, transmit Reuters și APA.''

Și pe undeva trebuie să le dau dreptate căci multe mămici vin cu copiii sugari sau cu părinții bătrâni la biserică și acolo se cântă, se pupă icoane se împărtășesc oamenii, se strănută, se tușește și deci se face abur omenesc ce ar putea conține viruși sau ai putea lua virusul pe mână de pe clanțe sau obiecte și apoi să-ți atingi fața, gura, ochii.

Dacă aș fi în pielea acestor mămici nu știu cum aș gândi și ce aș face.

Iată deci că unii recomandă evitarea prilejurilor de îmbolnăvire iar alții, ca dumneavoastră de exemplu sau ca mine, ne spun că ar trebui să mergem și să pariticpăm la fel ca și până acuma în ciuda oricăror boli și oricăror epidemii, lăsând viața și moartea în seama Domnului.

Deci fiecare poate alege calea de urmat pentru el și pentru familia lui fără ca să-l pedepsească Dumnezeu că n-a venit la Liturghie sau că a venit și n-ar fi trebuit căci e pandemie.

E greu să sfătuiești pe cineva și asta ține de Credința și responsabilitatea fiecăruia.

Eu pot spune că mă voi duce de Paște și aș pupa icoanele și m-aș împărtăși chiar dacă aș știi că printre noi sunt bolnavi cu corona virus care au pupat icoanele căci mie nu mi-ar strica o perioadă de boală. Dacă s-ar termina trist și aș fi printre victime... poate m-aș supăra pe Dumnezeu dar cred că mi-ar trece supărarea deoarece a fost și decizia și alegerea mea să merg și nimeni nu m-a târât acolo cu forța.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 10.03.2020 at 15:07:57.
Reply With Quote