View Single Post
  #10  
Vechi 13.01.2010, 13:33:40
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

daca intri in biserica sau manastire o sa gasesti o serie de carti, brosuri care iti spun ce pacat este sa fumezi, sa bei, sa furi, sa avortezi, etc. ideea este doar sa vrei. daca apare vreun preot la TV, toti o r sa arunce cu pietre, si o sa-l faca nebun, si au fost emisiuni, dar cine s-a uitat? tu? nu cred, ca nu are impact mediatic. am vazut calugari pe strada care spuneau celor care fumam ce pacat fac si sa incerce sa-i ajute, era sa-l ia la bataie. trebuie doar sa vrei sa vezi si sa nu generalizezi. sunt maici care fac ce le sta in putiinta sa ajute pe cei napastuiti. sunt multi care nu se bat cu pumnul in piept, nici nu-si pierd ziua la TV sau dau intreviuri in mass-media, ei prefera sa ramana in anonimat si doar sa ajute. dar numai cine care ochi si credinta vede... in rest, ne dam cu presupusul, vedem pe altii, si pe noi nu. cel mai bine, daca tot vezi mizeriile astea, sa iei atitudine si sa te implici atat cat poti, daca deja esti implicat scuzele de rigoare si jos palaria in fatza ta.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote