Subiect: nelamurire
View Single Post
  #41  
Vechi 15.04.2011, 11:50:52
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Draga Mirela,

Din cate stiu eu, el nu mai are nici cum sa ramana in cler daca divorteaza, cu atat mai putin sa fie hirotonit preot celib ! Caci el nu are cum sa mai fie celib ! Celibii sunt cei care sunt hirotoniti fara sa fie calugari, si care nu mai au voie sa se casatoreasca dupa hirotonie.

Daca PS episcop nu are cum sa-l faca sa va mai iubeasca, are macar cum sa-l scoata din cler. Ar trebui ca problema sa ajunga la PF patriarh Daniel.

Stiu de la cunoscutii mei din arhiepiscopia Iasilor (aici imi derulez eu afacerile din Romania) ca IPS Teofan (care a fost mitropolit al Olteniei si acum este al Moldovei) a inceput sa ancheteze toate cazurile de clerici divortati si ca asupra celor mai multi dintre acestia se preconizeaza ca se va lua masura scoaterii din cler (caterisire).
Cel putin in cazurile flagrante, cum este si cel al sotului dvs.
Faptul ca e f.f. bine pregatit profesional nu-l face mai vrednic de hirotonia in treapta preoteasca, daca el se leapada cu lasitate de taina cununiei si de iubirea dvs. Cu atat mai mult cu cat sunteti la grea incercare. Pentru mine, aceasta echivaleaza cu dezertarea in timp de razboi, ceea ce se pedepsea cu o executie...

Oare daca el ar fi bolnav, s-ar lepada Biserica de el ? Caci atunci cand el va repudiaza, el se leapada si de Biserica... de ce ar fi obligata Biserica sa-l promoveze ? Diplomele nu ii dau si calitatea de crestin adevarat.
Reply With Quote