Subiect: o nedumerire
View Single Post
  #10  
Vechi 01.04.2012, 13:38:27
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-am amintit un cuvant al parintelui Cleopa pe care l-am citit candva. Poate o sa-ti foloseasca.
Noi, oamenii acestia obisnuiti, suntem tentati sa facem harcea-parcea orice..... si sa rupem aripi fragede, fara nici o urma de blandete.....iar eu una recunosc ca nu prea ar trebui sa vorbesc pentru ca nu ma pricep deajuns, n-am nici cunostintele necesare, nici limbajul potrivit, nici dreptul, caci si acest drept trebuie sa fie conditionat de niste merite, virtuti, trairi, pe care sunt foarte departe de a le avea.......... (nici cu gandul sa le gandesc nu-i ingaduit.......)
De aceea, prefer sa iau cuvantul celor invatati, induhovniciti, stiu ei muuuuuult mai bine decat noi cum sa ne raspunda la nedumeriri, intrebari, idoieli, rataciri...
Daca pana si pentru ei sunt lucruri care au ramas ascunse/nedescoperite (ei spun acestea de multe ori....), ce putem astepta de la noi?
Asculta cuvantul unui om care merita si trebuie ascultat, in volumul 2 al seriei ""Ne vorbeste parintele Cleopa"", penultimul capitol. initial am vrut sa transcriu textul, dar pentru ca l-am gasit gata transcris, postez link-ul: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...mea-81203.html

Last edited by Adriana Cluj; 02.04.2012 at 17:27:32.
Reply With Quote