View Single Post
  #4  
Vechi 01.03.2013, 17:47:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Povestea unui balon sau drumul dintre tinerețe și maturitate

Povestea unui balon sau drumul dintre tinerețe și maturitate

Viața noastră este plină de baloane. Stăm agățați de ele și mai spargem din când în când câte unul, pentru a merge într-o direcție sau alta. Avem baloane cu fericire, cu temeri, cu tristeți sau cu speranțe. Avem de făcut alegeri și de multe ori uităm că baloanele nu se termină niciodată. Pentru că ele ne duc sus, către Dumnezeu, iar El nu ne va lăsa să cădem.

Ne uităm mereu în jos, sau în jur, când de fapt răspunsul este sus, undeva. Sunt momente în viață când ne ținem agătați de balonul plin ochi cu disperare, și nu-l spargem din teama de a cădea. În acele momente trebuie să căutăm ajutorul la Dumnezeu și la oamenii prin care El lucrează.
Sfârșitul lumii nu vine în fiecare zi
Povestea Roxanei începe în primul an de facultate. Când a aflat că este însărcinată, ea a simțit că totul s-a terminat. Nu știa ce va face, cum se va descurca, ce se va întâmpla mai departe. Într-o lume în care femeia însărcinată necăsătorită este privită ca o paria, ea era singură, sufocată de sentimentul că lumea s-a sfârșit. Se gândea, ca orice tânără fără stabilitate socială și financiară, că e o situație fără scăpare și că avortul este singura soluție.
Tatăl copilului a părăsit-o fără să stea pe gânduri, când a aflat că va avea un copil. Ulterior, Roxana a mers la un control medical și a aflat că este însărcinată în 17 săptămâni. Opțiunea avortului nu mai era legală, însă rămânea o alegere viabilă. „Prima oară când am făcut ecografie și am aflat că este mare sarcina și că nu mai este legal avortul, medicul mi-a zis că sunt doctori care totuși fac în spital. Dar fiind tânără și la prima sarcină, riscurile la care m-aș fi expus erau uriașe”, ne-a povestit Roxana. A ales varianta mai puțin ușoară, dar și mai puțin dureroasă. A spart balonul cu probleme și a refuzat să aleagă o soluție aparent la îndemână, dar care ar fi condamnat-o la suferință pentru tot restul vieții.
Părinții au respins-o și ei, rușinați fiind de ceea ce făcuse fiica lor. A plecat de acasă, după îndelungi presiuni să facă avort. Minunea din burtica ei începuse să miște, o simțea că e acolo, vorbea cu ea, trăia cu ea, râdea cu ea și tot ce făcea pentru ea era. „Când le-am spus părinților de sarcină, ei mi-au zis să merg la spital să fac avort și stăteam atunci și mă gândeam cum aș mai putea să trăiesc după asta, pentru că ea deja mișca în burtică. Să te duci la spital și să faci avort și deodată să te trezești că nu mai ai nimic,că nici nu mai mișcă, nici nu ai văzut-o.măcar. Și le-am zis părinților că dacă mă duc forțat la spital, eu nu aș mai putea trăi după aceea, nu aș mai fi om. Așa simțeam la momentul respectiv, că aș înnebuni dacă aș face avort”. Prietenii au încurajat-o că totul va fi bine și că vor fi alături de ea. Între timp, și mama ei s-a înduplecat, dar nu o putea ajuta decât cu vorbe și încurajări. Era singură și cel mai dureros lucru pentru ea, după abandonul tatălui, a fost respingerea familiei.
Dacă ar fi aflat mai devreme de sarcină, avortul era ca și făcut
Roxana ne-a mărturisit că, dacă ar fi aflat mai devreme de sarcină, înainte de a simți cum crește o viață în pântecele ei, cel mai probabil ar fi ales să facă avort. Trăgând linie la final, nu regretă nici o clipă că a aflat atât de târziu de copil. Atunci când faci o alegere, chiar dacă nu e cea mai ușoară, Dumnezeu te sprijină, dacă ceea ce faci este pe placul Lui. „A trebuit să plec de acasă. Am locuit la niște prieteni de familie o perioadă de câteva luni, apoi am stat în Iași la căminul studențesc. Am tot sperat că se va îmbuna tata, pentru că el este cel de care depinde totul, el este cu sprijinul financiar. Medicul ginecolog mi-a povestit de asistența socială. Și pentru că nu puteam să mă întorc la cămin cu copilul, am apelat la asistența socială. Și așa am aflat de Provita”, ne-a povestit Roxana. Departamentul Pro Vita al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei a luat-o pe Roxana sub aripa sa, prin centrul Praesidio, care se dedică ajutorării femeilor însărcinate, oferind o soluție la avort.
De aici, lucrurile au luat drumul firesc. Roxanei i s-a oferit o locuință, într-un apartament special achiziționat pentru astfel de cazuri. I s-a oferit sprijin moral și material în măsura în care a fost nevoie. Iar la mai puțin de o lună s-a născut micuța Ștefania, înconjurată de iubire și de sprijin. Cosmin Brînză, coordonatorul centrului pentru mame aflate în dificultate, ne-a povestit câte ceva despre modul în care cei de la Praesidio au abordat problema: „Problema la ea nu a fost una financiară. Provine dintr-o familie înstărită, părinții au investit în ea de mic copil, iar în momentul când a rămas însărcinată, tatăl ei i-a tăiat toate fondurile. Și atunci s-a aflat în imposibilitatea de a crește copilul. Îi acordăm ajutor material în condițiile în care și noi putem, servicii de asistență socială, asistență medicală, în sensul că am încercat să intermediem serviciile medicale pe care le-a primit. Noi avem un plan strategic în ceea ce o privește, cum avem cu fiecare caz, în funcție de problemele care sunt”. Cosmin Brînză ne-a explicat și că, pentru o bună soluționare a acestor cazuri, este necesară o analiză preliminară și o prioritizare a problemelor, pentru că de multe ori se întâmplă, în cazurile sociale, să vină oamenii și să ceară, de exemplu, bani, însă banul nu este o problemă reală. De aceea, este necesară o implicare rațională înainte de cea emoțională.
Biserica este o realitate mântuitoare
Oamenii care te înconjoară și societatea au puterea de a te îngropa în pietre sau de a te purta pe brațe, atunci când faptele tale sunt condamnabile. În cazurile femeilor însărcinate, atunci când vorbim de copii în afara căsătoriei, de familiile cu mulți copii, de copiii care au probleme de dezvoltare sau orice altă situație care nu se încadrează în obișnuit, oamenii nu sunt prea empatici. Apar întrebări: de ce nu a făcut avort dacă știa că va avea un copil cu handicap? Sau de ce nu a folosit metode contraceptive dacă mai avea cinci copii acasă sau dacă avea o relație în afara căsătoriei? Sunt situații pe care noi le condamnăm, dar care își găsesc rezolvarea în sânul Bisericii. Centrul Pro Vita este unul dintre intermediarii dintre oameni și biserică. Pentru că de multe ori mamele cu probleme fug de responsabilitatea morală, un astfel de intermediar are rolul de a le apropia de calea cea dreaptă fără a le constrânge și fără a avea o abordare fanatică.
Voluntarii de la centrul Praesidio au un adevărat plan în ceea ce privește ajutorul pe care i-l vor acorda în continuare Roxanei. „În primul rând, este important să intre în postura de mamă, să știe cine este și ce vrea, în urma noului ei statut. Următorul pas este să încercăm să o reconectăm cu familia, pentru că nici noi nu o putem găzdui permanent, șederea ei în apartamentul Praesidio fiind temporară. Vom lucra cu ea pe partea de orientare profesională, pentru că noi vom încerca, prin intermediul unor consilieri specializați, să o ajutăm să-și găsească o oarecare direcție de dezvoltare profesională și personală. I-am pus la dispoziție niște materiale duhovnicești, prin care încercăm sa-i creăm o aură frumoasă în jurul căsătoriei, urmând ca mai apoi să intrăm în problemă mai în profunzime, prin discuții cu un psiholog sau cu un preot, vizavi de aceste aspecte ale familiei. Nu trebuie să fie o mamă singură”, ne-a explicat Raluca, unul dintre voluntarii implicați. Nici aspectul religios nu va fi lasat la o parte, pentru că, pentru o bună dezvoltare a copilului și a ei ca mamă, relația cu Biserica este cât se poate de necesară.
Roxana a trecut prin această experiență de la stadiul de tânăr, căruia i se înțeleg anumite greșeli din virtutea tinereții, la o etapă a maturității, care presupune și implicarea Bisericii ca realitate mântuitoare. Învățătura ei începe cu un balon al disperării și se termină cu un copil în brațe. Dar povestea nu se termină aici. Și nu se va termina niciodată, ci va continua atâta timp cât vor trăi copiii ei, nepoții și strănepoții...


O poveste adevarata semnata de :

Daniela Balinisteanu
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote