View Single Post
  #6  
Vechi 02.02.2009, 18:22:51
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Providenta

Omul trebuie sa colaboreze în mod continuu si liber cu harul dumnezeiesc. ( Sfântul Maxim Marturisitorul)

Fii totdeauna cu Dumnezeu, daca vrei ca Dumnezeu sa fie totdeauna cu tine. ( Sfântul Ioan Gura de Aur)

Dupa fire, El este în afara tuturor lucrurilor, dar prin lucrarile Sale, este în toate. ( Sfântul Atanasie cel Mare)

Dumnezeu, în Sine, este o unitate nedistincta. El Îsi iese din Sine pentru scopurile lumii. ( Sabelie)

Nici un folos nu vine din lucrarea omului, fara înrâurirea de sus. ( Petru Damaschin)

Fiecare din noi e ajutat de celalalt în mod providential. ( Sfântul Marcu Ascetul)

De ar fi cineva chiar si Petru sau Pavel sau Iacov sau Ioan si i-ar lipsi ajutorul dumnezeiesc, usor ar fi învins; s-ar împiedica si ar cadea. ( Sfântul Ioan Gura de Aur)

Dumnezeu, nu doar ca nu lasa sa fim ispititi peste puterile noastre, dar ne si ajuta, chiar în ispita, ne sprijina si ne întareste, daca noi facem ce se cuvine din partea noastra si nu ne lipseste bunavointa, nadejdea în El si rabdarea. ( Sfântul Ioan Gura de Aur)

Dumnezeu ne trimite darurile Sale cu o bucurie mai mare decât cea cu care le primim noi. ( Sfântul Grigorie de Nazianz)

Am vazut case si m-am gândit la arhitect; am vazut lumea si am înteles Pronia; am vazut corabia fara cârmaci scufundându-se; am vazut oamenii neispravind nimic fara Dumnezeu; (...) am înteles ca toate exista prin rânduiala Domnului. ( Sfântul Efrem Sirul)

Fara îndoiala ca Dumnezeu rânduieste faptele noastre mai bine decât am putea-o face noi însine. ( Sfântul Vasile cel Mare)

Corect este sa se spuna ca toate lucrurile sunt în Dumnezeu si nu Dumnezeu în toate lucrurile. ( Fericitul Augustin)

Chiar daca noi ne departam de Dumnezeu, Dumnezeu ramâne aproape de noi. ( Sfântul Ioan Gura de Aur)

Vita care aduce rod, Dumnezeu o îngijeste ca si mai multa roada sa aduca.

(Sfânta Scriptura)
Reply With Quote