View Single Post
  #43  
Vechi 24.04.2009, 09:17:41
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Oare cati altii? Si pentru cat timp?!!! Ma intreb unde e acel Doru Cristoiu din Timisoara, sa-i fac o vizita Duminica pentru o programare sa deschidem cartea impreuna.

Despre asa zisul "preot" Doru Cristoiu din Timisoara pot sa iti zic eu ca am fost o singura data la el -si mi-a ajuns- trimis de o cunostinta care insista si iarasi insista si nu voi mai calca in viata mea la acel "preot" ...
Inchipuiti-va o "turma" de vreo 30-40 de oameni care dupa o scurta rugaciune in cadrul careia se citeau pomelnice (dupa fiecare pomelnic era pomenit de el insusi binenteles "preotul Doru Cristoiu cu familia" multimea in momentul acela inchinandu-se si facadu-si cruce) stau la rand in fata lui fiecare cu bani in mana (bani pe care ii pui pe masa din fata lui in momentul cand ajungi la el, masa din fata lui e acoperita de bani eu am estimat in jur de 15-20 milioane lei vechi).
Apoi sirul se pune in genunchi si fiecare atinge pe cel din fata lui iar "preotul" pune mana pe primul si "transmite" prin el celorlati "energia" lui(ce fel de "energie" e aceea cred ca banuiti) in timp ce el transmite aceasta "energie" barfeste vrute si nevrute (viata lui de cand era copil si mergea la coasa sau cu oile, ce face preotul cutare sau ce face IPSf Nicolae etc) ... apoi pe rand fiecare vine la el si isi spune problema... invariabil toate problemele vin de la o vrajitorie pusa la cale de o persoana cunoscuta si invariabil "solutia" este citirea de acatiste si post si bineinteles reintoarcerea peste "n" sapatamani sau zile la el (unde bineinteles platesti din nou) pentru a se vedea evolutia problemelor.
Ca sa nu mai spun de aberatii afirmate de acest "preot" de genul :
- Vine in mijlocul oamenilor deschide larg mainile si spune pe un ton teatral: " Simititi miros de smirna? si multimea indobitocita "Daaaaaaaaaa ...: iar el iarasi teatral "Cine nu simte nu are credinta!!"
- Apoi isi arata palmele si isi ridica parul de pe frunte si zice :
"Vedeti cate cruci am insemnate pe mine? Un singur om din istoria bisericii mai avea asa multe cruci pe el :Padre Pio"

Ca sa nu mai spun atacurile la persoana si furia cu care il ataca pe IPSf Nicolae (probabil ca l-a caterist sau mai stiu eu ce avea cu el).
Nu am putut sa nu remarc aura de guru a la Gregorian Bivolaru, in sensul ca roiau prin jurul lui vreu 4-5 femei (de fapt niste lobotomizate) care ii faceau masaj la spate si la picioare (deh se plangea ce e obosit saracul) in timp ce el acorda "consultatii" credulilor.
Apoi ce inovatie a mai scos ... vindea poze cu el (undeva in jur de 5 -10 RON) si zicea ca sa le poarte intotdeauna cu ei ca el ii va proteja sau ceva de genul acesta.

In fine ideea e ca eu eram pe la inceputul "cautarilor" mele si chiar asa fara sa stiu prea multe despre credinta crestin-ortodoxa, mi-a repugnat inca de la inceput modul "sectar a la MISA" in care se dezbateau problemele iar cand i-am vazut comportamentul lui si al "turmei" nu mi s-a parut OK deloc , ca sa nu mai zic de faptul ca abia ma abtineam sa nu rad la fazele gen "simtiti miros de smirna" si "am semne ale crucii pe mine ... eu si Padre Pio" ,cine stie daca nu reuseam sa ma abtin ma alegeam si cu o mica bataie de la multimea "lobotomizata".

In fine ii multumesc lui D-zeu ca mi-a deschis mintea dandu-mi discernamant si mi-a aratat "LUMINA CEA ADEVARATA".
Oricum feriti-va de acel "preot" care e orice alt ceva numai preot nu.

Doame Ajuta!!!
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
Reply With Quote