Subiect: trup
View Single Post
  #8  
Vechi 20.08.2009, 15:35:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Da, eu inteleg ca se refera mai mult la pacat....dar nu consider ca trupul in sine trebuie sau poate fi privit asa. Intotdeauna cand am auzit conceptii de genul " Trupul inchisoarea sufletului...etc" am strambat de nas, si asta pentru ca mi se par niste exagerari...si se poate ajunge la devieri comportamentale.
Nu pot percepe asa trupul...cand omul prin tot ceea ce este el este o opera de arta, este ceva cu totul si cu totul deosebit...iar sufletul in persoanele deosebite radiaza si pur si simplu este imprimat pe chip. Pana si frumusetea este in sine...o armonie, atunci cand nu i se dau alte conotatii sau se indreapta spre scopuri gresite.
Nu stiu, poate asa privesc eu trupul...si nicidecum ca o entitate separata de suflet si care trebuie dispretuita. Poate ar trebui spus...pusa in armonie si nu in dizarmonie
Ce frumos spui.
Pai, ai o conceptie crestina despre trup, atunci ;-)

Trupul inchisoarea sufletului este de la Platon.. Soma, sema, parca. Deci nu crestina.
Problema e ca mult confunda alte filozofii cu cresinismul. A intrat nitel platonism si la noi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote