View Single Post
  #28  
Vechi 04.01.2012, 16:59:23
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Duhul contabilității searbede: memorabilă sintagmă. Curios este că acest duh nu se limitează la limbajul de zi cu zi, care ne pătrunde din televizor, din Click-net, din "dialogul" cu bancomatul, etc. Duhul contabilității searbede impregnează cărțile care se vor de știință. Nu am să uit niciodată cum am observat prima dată acest lucru. Eram în anul I din facultate. Studiam anatomie după niște cărți îngrozitor de greoaie, care prezentau realitatea într-un fel atât de sucit, încât după fiecare capitol aveai semnul cel mai sigur că nu ai înțeles nimic: imposibilitatea reformulării într-un limbaj normal, românesc, a ceea ce tocmai ai studiat. Șocul l-am încasat când am citit aceleași lucruri prezentate într-o carte normală: o ediție interbelică din celebra Anatomie a lui Gray, tradusă de Gr.T.Popa, un mare anatomist. Capitolul despre articulații (ramură denumită "artrologie" în textele moderne) începea cam așa (reproduc din memorie): "Articulațiile sunt ceea ce numim în mod obșinuit zgârciuri, în timp ce mușchii sunt ceea ce am numi drept "but" dintr-o bucată de carne pentru supă". Suna incredibil, în cel mai teribil contrast cu ceea ce citeam din cărțile zilelor noastre. Acuma, sigur că orice adevăr poate fi formulat în mai multe moduri. Pe de altă parte, consecințele tragice ale îmbolnăvirii limbajului științific prin incorporarea "duhului contabilității searbede" sunt următoarele două:
1) în ziua de azi nu mai poți să te prezinți, în mod onorabil, în fața unui aeropag al celor "dedicați științei", indiferent că-i zice "congres", "simpozion" sau mai știu eu cum, cu un limbaj simplu, direct, de tip "articulațiile sunt zgârciuri". Dimpotrivă, se recomandă să fii cât mai abscons și doctoral deopotrivă. Să ne înțelegem: una e să spui "articulațiile sunt încheieturi" și cu totul altceva e să spui "articulațiile sunt structuri conective". Este ? Sunt cu mult mai inteligent și citit dacă folosesc limbaj de al doilea tip, pe când, dacă o bag pe aia cu încheieturile, ca să nu mai vorbesc de zgârciuri, toți ceilalți savanți mă vor considera ca adus cu pluta direct în sala de "lucrări academice".
2) există un pericol real: poți să citești cu atenție un tratat de "artrologie", ba chiar să încasezi o notă de 10 la examen, rămânând în final cu următoarea descumpănire și suferind de următorul dubiu: oare aceste structuri conective despre care tocmai am citit două volume, sunt acele zgârciuri pe care le-am văzut în timp ce mâncam rasol, sau or fi altceva ?



Cum "curvie", domnule, hai să sunteți culmea. Este un limbaj ofensiv. "Judgmental". Se cheamă experiență sexuală premaritală. Sau altfel, dar nu curvie. Un tratat ortodox din ziua de azi le-ar încadra la "fapte de necurăție", în timp ce un tratat catolic contaminat de morbul "duhului contabilității searbede" le-ar numi "infracțiuni contra sextum". Sună altfel, este ? Cum așa, curvie, între doi tineri care se iubesc, drept care sondează "compatibilitatea sexuală" prin unele "infracțiuni contra sextum" ? Curvia ar fi ceva rezervat practicilor pe bani. Chiar și în acest caz, vorbim de "tratarea trupului ca marfă", curva nu mai e curvă cam de când orbii nu mai sunt orbi, ci nevăzători, iar surzii au devenit hipoacuzici.

Părerea mea !
super tare! Doamne ajuta!
Reply With Quote