View Single Post
  #14  
Vechi 08.10.2012, 14:21:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si mai ales prin pomenirea la Sfanta Liturghie, cel mai puternic mod de a-i ajuta!

Mirela, nu imi place deloc lista aceea. Prea e vazuta inmormantarea / moarte ca o afacere si o mare cheltuiala. Ca sa nu zic ca te poti scoate mult mai ieftin daca iti cumperi tu toate cele si nu apelezi la o firma. Unde mai e milostenia, unde mai e compasiunea si unde e Dumnezeu pana la urma?! dar, din pacate, astea sunt vremurile in care traim...
Daca ai observat firma se ocupa si de actele necesare. Iar articolele oricum le cumperi de la o firma funerara, "la pachet" s-ar putea sa fie mai ieftine.
Nu stiu in ce masura iesi mai ieftin - cand a murit cineva nu te apuci sa cutreieri orasul sa cauti cel mai ieftin prosop sau cele mai ieftine lumanari.

Si undeva este problema si cu cheltuiala, daca stai sa te gandesti ca o mare parte din pomeni (probabil jumatate din cheltuiala) se fac pentru a satisface o traditie decat de a ajuta in mod real un om.

Ca doar un pahar de coliva si un pahar de vin nu cred ca ajuta pe cineva nici de foame nici de sete.

Sau un prosop sau o galeata (sa aiba apa pe lumea cealalta).

Sau mesele date la rude, prieteni, cunostinte.

Last edited by AlinB; 08.10.2012 at 14:24:58.
Reply With Quote