View Single Post
  #30  
Vechi 06.07.2008, 16:41:46
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

MANASTIRI DIN BANAT
MANASTIREA TIMISENI
Este situata la 14 km de Timisoara,intr-o padure ,manastire de maici cu hramul TAIEREA CAPULUI SFINTULUI IOAN BOTEZATORUL.Este ctitorie a mitropolitului Vasile Lazarescu din anul 1944.Find foarte de dimineata ,ora 6,30 min ,nu ni s-a deschis manastirea pe motiv ca s-a savirsit priveghere pina la ora 4 dimineata ,iar tinara maicuta a spus ca ar trebui sa trezeasca pe maica cu cheile,dar nu s-a dus, probabil pacatele noastre au impiedicat-o! Preotul nostru ,organizator de pelerinaj s-a mirat si i-a spus ca asa ceva NU I S-A MAI INTIMPLAT NICIODATA ,sa nu i se deschida la credinciosi o manastire pentru inchinare!Tot aici la aceasta manastire o f.apropiata persoana s-a dus dupa orele de serviciu ca sa-i fie sfintita masina noua ,cumparata cu o zi inainte de Inaltarea Domnului .Dar pe motiv ca este sarbatore i s-a refuzat zicindu-i-se sa vina a doua zi.Preotul nostru ,caruia i-am relatat acest fapt s-a mirat si a zis ca asa ceva nu a mai auzit!De altfel si mie mi s-a sfintit cu doi ani in urma masina la o sarbatoare SFINTA CUVIOASA PARASCHIVA ,MANASTIREA DE CALUGARITE AVIND CHIAR ACEST HRAM .[injudetul Arad].Dar pentru preotul de acolo nu a fost nimic contraindicat ca sa mi se sfinteasca masina dupa Sfinta Liturghie si inchinare la vesmintul cuvioasei,aflat in racla.Asa ca ne-am multumit cu admirarea florilor ,a muscatelor curgatoare de diverse culori ,care erau frumoase ,ne-am inchinat in fata usii inchise si am plecat mai departe caci drumul era lung prin Banat pina la Tismana.
MANASTIREA SARACA
Aci slujba de dimineata era in plina desfasurare la ora 8 dimineata ,cind noi am ajuns.Manastire f. veche din sec 13cu hramul SCHIMBAREA LA FATA,avind 4 calugari si 4 frati.Aiesit din altar unul dintre preoti sa ne intrebe daca raminem pina la sfirsitul slujbei ca sa faca mai multa anafora .Cita amabilitate !I-am raspuns ca nu putem ramine drumul fiind lung pina la manastirea Tismana.
MANASTIREA VASIOVA
Srabatem banatul si ne orpm si la manastirea Vasiova cu hramul sfintul ILIE ;manastire de maici,situata linga orasul BOCSA.Are ziduri de cetate care o inconjura de jurimprejur,iar la intrare se afla unIZVOR VINDECATOR,facator de minuni,la care in anul 1850 s-a vindecat de orbire un muncitor de la ocna de fier ,care a orbit dupa un accidentIn anul 1898 s-a inaltat o troita ,iar in anul1905 s-a construit manastirea.Exisa o constructie pe terasamente cu staretia si chiliile intr-un corp situat mai sus de manastire ,in curte,care are in fata parcuri cu trandafiri si fintina arteziana ornamentala.Un peisaj frumos al muntilor caraseni ni se dezvaluie de sus.
MANASTIRE PIATRA SCRISA
Situata la 24 km de Caransebes ,este o manastire noua la care se urca o coasta de deal .Manastirea este situata intr-o zona de agrement intre dealuri carasene care ofera posibilitati de a lua masa ,dar si un magazin cu impletituri artizanale.
Vechea manasire este tot acolo aproape ,o minimanastire intr-o stinca ,avind chiar si un perete de stinca ,Se urca niste trepte pina la ea ,marginite de aceeasi mare stinca pe care este pictata Sfinta Treime si apoi pe alta piatra scrie numele manastirii.Coborind treptele trecem spre un mic pangar ,pe linga clopotnita si zona de aprins luminari ,si cumparam o icoana cu hramul manastirii ,care este DUMINICA TUTUROR SFINTILOR,pomelnicele fiind date deja la manastirea noua.
MANASTIREA TEIUS
Situata linga Caransebes aceasta manastire mai noua de la anul 1999 ,cu hramul ADORMIREA MAICII DOMNULUI,are 3 calugari tineri si foatre gospodari.Deja biserica si altarul de vare ca si staretia sint gata si pe dinauntru si pe dinafara ,chiliile sint in constructie si zidul imprejmuitor e inca nefinisat .Cu toate acestea domneste o curatenie desavirsita caci nici nu se vede nici un deraj din cele datorate constructiilor aflate in lucru.Staretul ne-a spus ca sint ajutati de barbati la exterior si de femei in interior.La SFINTELE PASTI ,catapeteasma este impodobita ,ca si icoanele cu garofe albe.Aci in manastire se afla o icoana f, vehe a MAICII DOMNULUI ,de al 1600 numita ELEUSA [MINGIETOREA],care la SF.LITURGHIE DE PASTI DIN ANUL 2004 a facut o minune prin care s-a aratat ca aceasta icoana este facatore de mini.Toate garoafele albe au devenit rosii in timpul SF;LITURGHII de PASTE ,iar aceste au vazut prima data credinciosii ,preotii fiind in altar ,abia la sfirsit s-au bucurat admitind ceasta transformare de la icoana MAICII DOMNULUI.

Reply With Quote