View Single Post
  #507  
Vechi 16.08.2016, 20:11:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locaţie: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor şi anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugăciunea de pocăinČ›ă a regelui Manase
Doamne AtotČ›iitorule, Dumne*zeul părinČ›ilor noČ™tri, al lui Avraam, al lui Isaac Č™i al lui Iacov Č™i al seminČ›iei lor celei drepte, Cel ce ai făcut cerul Č™i pământul cu toată podoaba lor, Care ai legat marea cu cuvântul poruncii Tale, Care ai încuiat adâncul Č™i l-ai pecetluit cu numele Tău cel temut Č™i slăvit, înaintea Căruia toate se tem Č™i tremură din pricina atotputerniciei Tale; pentru că nimeni nu poate să stea înaintea strălucirii slavei Tale Č™i nesuferită este mânia urgiei Tale asupra celor păcătoČ™i.
Nemăsurată Č™i neajunsă este Č™i mila făgăduinČ›ei Tale, căci Tu eČ™ti Domnul cel Preaînalt, bun, îndelung-răbdător Č™i mult-milostiv, Căruia Îi pare rău de răutăČ›ile oamenilor.
Tu, Doamne, după mulČ›imea bunătăČ›ii Tale, ai făgăduit pocăinČ›ă Č™i iertare celor ce Čši-au greČ™it Č™i după mulČ›imea îndurărilor Tale ai hotărât pocăinČ›ă păcătoČ™ilor, spre mântuire. AČ™adar Tu, Doamne, Dumnezeul celor drepČ›i, n-ai pus pocăinČ›ă pentru cei drepČ›i: pentru Avraam Č™i Isaac Č™i Iacov, care nu Čši-au greČ™it Čšie, ci ai pus pocăinČ›ă mie, păcătosului, pentru că am păcătuit mai mult decât nisipul mării. Multe sunt fărădelegile mele Č™i nu sunt vrednic a căuta Č™i a privi la înălČ›imea cerului, din pricina mulČ›imii nedreptătilor mele. Strâns sunt eu cu multe cătuČ™e, încât nu pot să-mi ridic capul Č™i nu am nici loc de odihnă, pentru că Te-am mâniat Č™i rău am făcut înaintea Ta; n-am împlinit voia Ta, nici am păzit poruncile Tale, ci fapte urâte am făcut, înmulČ›indu-mi smintelile.
Dar acum îmi plec genunchii inimii, rugând bunătatea Ta Č™i zicând: Am păcătuit, Doamne, am păcătuit Č™i fărădelegile mele eu le cunosc; însă tot eu cer, rugându-Te: iartă-mă, Doamne, iartă-mă Č™i nu mă pierde din pricina fărădelegilor mele, Č™i nici nu mă osândi la întuneric sub pământ, căci Tu eČ™ti, Dumnezeule, Dumnezeul celor ce se pocăiesc. Arată-Čši peste mine bunătatea, mântuieČ™te-mă pe mine, nevrednicul, după mare mila Ta Č™i Te voi preaslăvi în toate zilele vieČ›ii mele; căci pe Tine Te slăvesc toate puterile cereČ™ti Č™i a Ta este slava în vecii vecilor. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 16.08.2016 at 20:15:01.
Reply With Quote