View Single Post
  #5  
Vechi 15.07.2010, 17:59:37
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Aceeasi intrebare ca initiatoarea topicului

Am pus-o preotului.. am voie sa trec oameni care traiesc in concubinaj? sau care desi botezati sunt hulitori? sau greco-catolici?

Mi s-a spus ca mai demult nu se treceau in pomelnic, dar acum lucrurile s-au mai schimbat.. in fine, a ocolit un raspuns clar si direct, dar mi-a dat de inteles ca pot sa-i trec.. sau sa fac cum vreau. Eu asta am inteles.
Un timp am trecut pe tatal meu (greco-catolic), rude care traiesc in concubinaj, hulitori (ar botezati in copilarie)..
In plus, ma mai roaga cunostinte sa trec mame, copii.. despre care nu stiu nimic!

Apoi am citit mai mult despre Sf. Liturghie si azi consider ca este o greseala grava sa treci pe oricine pt a fi pomenit in timpul Liturghiei.. este sacrilegiu sa pomenesti atei, hulitori, necredinciosi.. zic eu.
Acum nu mai scriu pomelnice.
Desi am mai citit ca in chip nevazut ingerii scot din pomelnic pe cei care nu sunt vrednici de a fi pomeniti (stie cineva detalii?)

Banuiesc ca ceea ce am facut este pacat.. dar pana a ajunge la spovedanie, as dori sa stiu ce anume am facut (care este dimensiunea unei asemenea greseli).

Cine poate fi trecut pe pomelnic?
Ce semnificatie are acest lucru.
Ce se intampla daca oamenii nevrednici sunt pomeniti la sf. Liturghie?
Exista sanctiuni pentru cei care pomenesc necredinciosi, pers de alte religii, hulitori, desfranati etc..

As aprecia pareri documentate (nu gen Hristos ii iubeste si pe pacatosi si nu se supara ca trecem pe pomelnic etc... cine spune astfel nu stie ce este Sf. Liturghie)

Last edited by anna21; 15.07.2010 at 18:04:23.
Reply With Quote