View Single Post
  #10  
Vechi 12.09.2010, 20:21:26
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
am o prietena care este penticostala, mai bine zis o aveam. desi il slavea pe dzeu cu gura m-a tradat, m-a mintit, are mai multe fete samd, si am suferit ca am pierdut-o nu ptr ce mi-a facut ci ptr faptul ca eu tineam la ea sincer si o ajutam iar ea mi-a declarat dupa ce s-a folosit cat a putut de mine, ca nu tine decat la familia ei.
eu am luat aceasta despartire ca un semn mai mult ca Dzeu m-a scos din mainile cui nu trebuia, fiind sectanta....voi ce credeti?
multumesc
Daca privesti astfel lucrurile si printre crestinii ortodocsi s-ar putea sa dai de "sectari". Ceea ce spui tu acuma are mai mult de a face cu felul de a fi a persoanei. Desigur ca si influenta mediului din care provine acea persoana conteaza, insa oamenii au fost inzestrati cu discernamant adica singuri pot intelege daca ceea ce fac este bine sau rau

Raportant insa la chestiuni ce tin strict de invatatura crestin-ortodoxa penticostalii sunt sectanti, adica apartin unei credinte ce la un moment dat s-a desprins dintr-o alta din diverse cauze iar multe lucruri in invataturile lor au fost schimbate dupa cum si-au dat anumiti indivizi cu parerea. Adica invataturile lui Hristos au fost inlocuite sau schimbate dupa cum li s-a nazarit unora.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)

Last edited by Delirul; 12.09.2010 at 20:33:31.
Reply With Quote