View Single Post
  #2  
Vechi 06.10.2009, 11:24:53
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am citit ca diavolul nu cunoaste dialogul dintre credincios si duhovnic. Insa, diavolul nu sta si astfel, il ispiteste pe cel ce s-a marturisit ca sa marturiseasca povatuirile date de duhovnic, ca sa stie care este punctul slab al omului. Poate ca acesta este si sensul cuvintelor din rugaciune: "caci nu voi spune Taina Ta vrajmasului Tau". Asadar, sa luam aminte ca taina sa ramana taina.
Prin citire si sfat cu duhovnicul am ajuns la parerea pe care tu ai postat-o.Mai este de adaugat ca pacatele marturisite (pare evident)ca si canonul primit sunt lucruri de taina ,nu se spun nimanui din cauza ca ispititorul aflind porunca primita pt. mintuire(canonul) va incepe sa te munceasca si sa te incurce ca sa nu-ti poti implini nevointa si vazind de care pacate voiesti sa te curatesti sa te arunce mai abitir in ele pt. impatimire.
De aceea de multe ori, cind vad ,din asa zisa dorinta de ,,socializare" si ,,ajutorare" frateasca,cum isi spun crestinii canomul (sa faci asa, si asa, ca mie asa mi-a zis sa fac ca este bine...)si sfaturile de taina (din taina spovedaniei)imi dau seama ca multe ii invata bunii duhovnici dar sa le spuna ,de la prima marturisire,ce este si ce insusiri are canonul nu, asta urmind sa se invete ,,dupa ureche" din zbor,uneori ca mai toate lucrurile. Vai de duhovnicii care nu-si traiesc jertfa !
Totusi ,pt. intarirea fratilor si experimentarea in lupta cu ispititorul le putem povesti esenta pildei schimbind personajele si lasind doar contextul !

Last edited by zaharia_2009; 06.10.2009 at 11:39:28.
Reply With Quote