View Single Post
  #36  
Vechi 29.08.2010, 02:40:55
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omubun Vezi mesajul
off topic
cristian67, acesta este un topic cu totul deosebit, in care ar trebui sa intram "pe varfuri". Cu totii stim ca andreicozia, are "o problema", dar daca privesti in jur, poti constata singur ca nimeni nu-i perfect. Sfatul meu pentru tine ar fi sa te limitezi la un singur mesaj si nu la mai multe succesive, fiindca pe de o parte lasi impresia ca monopolizezi topicul, iar in al doilea rand reprosul asupra altor useri pare desuet. Fii tu exemplu cel bun, pentru a fi la adapost.
Iarta-ma, te rog, dar din exterior se vede mai lesne, si de aceea mi-am permis sa o spun.


on topic
despre parintele arsenie am aflat intaia oara pe acest forum si am fost cu totul captivat. Citeam tot ce avea legatura cu el, astfel incat in vara anului trecut mi-am propus sa-i fac sotiei cel mai frumos cadou de ziua ei: O vizita la mormantul parintelui. La inceput sotia nu a reusit sa savureze foarte bine gestul meu si era firesc; oricat i-as fi vorbit eu, nu puteam cuprinde esenta a ceea ce insemna cu adevarat acest om pentru romania.
Minunile au inceput de cand am plecat de-acasa (vrancea). Ne propusesem un traseu prin brasov, dar in ultimul moment am facut dreapta la sf. Gheorghe, sa bem o cafea la o ruda apropiata. Iar acolo am intalnit o doamna de religie care, afland intentia noastra, ne-a vorbit despre manastirea brancoveanu de la sambata, unde-l vom gasi pe parintele teofil paraianu, si care ne va da binecuvantarea pentru ceea ce facem.
I-am urmat sfatul si indicatiile ,iar ce-am simtit la sambata, n-am mai simtit la nici o manastire din tara. Pe langa atmosfera de pace sufleteasca totala, am constatat ca toti acei sfinti parinti si calugari, aveau duhul blandetei si al bunatatii. L-am cunoscut si pe vrednicul de pomenire teofil paraianu, care ne-a vorbit putin, cu oarecare greutate despre parintele arsenie boca si ne-a dat binecuvantarea lui.
Inca de acasa, mi-am propus sa nu fac poze la mormantul parintelui, fiindca nu am fost vrednic sa aflu despre el cat inca era in viata, macar o vorbulita, acolo. Eram pentru el un strain si... Nu aveam ce demonstra. Dar am tinut asta doar pentru mine. Ajunsi la cimitir, am pasit cu sfiala si ne-am recules un timp in preajma raclei, am mers mai sus la locul de rugaciune, apoi ne-am intors si am mai privegheat un timp langa mormant. Sotia, a scos telefonul si m-a rugat sa-i fac cateva fotografii alaturi de copii. Am privit-o cu repros, dar am acceptat, sa le fac doar lor. Dupa cateva zile, cand am ajuns acasa, nici una din acele poze nu mai era in memoria aparatului. Si totusi, le verificasem cu ochii nostri in cimitir, si ni se pareau reusite. Poza de mai jos este singura amintire pe care parintele arsenie boca ne-a ingaduit sa pastram de la prislop...

Nu pot sa spun ca am simtit ceva extraordinar la prislop. Poate dimpotriva. Reactia dura si rautacioasa a unor maicute in dialog cu mirenii, privirea lor superioara, lehamitea fata de pacatosi... M-au dezamagit foarte mult (parintele staret insa mi-a umplut toate golurile!...) poate ca am prins eu o zi proasta... Pana la urma obosesc si ele ca sunt tot oameni, cu limite si caderi. Si-apoi, daca n-am cadea, cum am mai sti sa ne... Ridicam?
Aparent nesemnificativa, aceasta vizita, avea un gust usor amar ca parintele arsenie nu ne-a luat in seama, fiindca eu personal nu simtisem nimic deosebit. Ma asteptasem sa plang din senin, dar nu eram decat jenat si smerit. Ma asteptasem sa simt sfintenia acelor locuri. Si totusi, sambata de sus era de departe coplesitoare pentru sufletul meu. Dar... Schimbarile care-au avut loc intre timp in viata mea au fost o succesiune de miracole. Chiar de la drumul de intoarcere, ni se intamplatu lucruri inexplicabile, am ajuns la anumite manastiri numai fiindca ne-au iesit in cale exact in acel loc si in acel moment, un calugar sau un om care avea sa ne schimbe directia, nu neaparat pe harta, ci in viata... Iar aceste minuni continua sa se infaptuiasca. Privind inapoi, mi-e rusine de ce-l ce-am fost cu putini ani in urma si nadajduiesc sa pot face mai mult pentru a dobandi iertarea pacatelor mele!...

Parintele arsenie boca traieste in fiecare dintre noi, si lucreaza in felul lui minunat, pentru cei care-l cauta in gandurile lor. Daca este sau nu sfant? In curand o vor afla si... Rautacioasii!
as dori din suflet sa cred ca parintele stie gandurile noastre si acum plang cand va scriu, imi doresc sa ajung acolo sper sa ma ajute Bunul Dzeu si parintele ptr ca am niste prob de sanatate care zadarnicesc plecarea mea.Credeti ca stie parintele tot ce gandim si ce ne dorim fie chiar la distanta?