View Single Post
  #5  
Vechi 18.08.2017, 20:06:52
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Frumos aproape în orice colțișor al Greciei e un Sfânt sau un loc pe unde s-au purtat pașii apostolilor, ai fost la Philippi în provincia Macedonia de Est, Regiunea Edonia unde a fost creștinată prima femeie din Europa - Lidia ?

Câte ore te antenezi la muzică pe zi ?
Nu am ajuns. Săptămâna viitoare ai mei pleacă la Ierusalim. Eu, duminică, la Putna (pentru o săptămână; mă trimite părintele duhovnic în tabără de tineret). Anul viitor mergem în pelerinaj în Rusia, sper s-ajungem în Pskov și Sarov (zilele astea citesc "Sfântul Serafim de Sarov - o biografie spirituală"). În Grecia cu siguranța ne vom întoarce.

Depinde. Acum sunt în vacanță și nu mă presează repertoriul, mai mult timp petrec cu latura teoretică (istoria muzicii). Altfel, specializarea la care sunt eu se cheamă muzicologie, totul despre muzică. Geneza lucrărilor, istoricul, încadrarea stilistică, analiza. Citesc și scriu despre muzică (inclusiv critică muzicală). Aici stau uneori și câte opt-zece, când sunt restantă cu textul. În zilele normale, scriu mai puțin și studiez maximum trei ore pe zi la pian (care e o materie minoră la secția mea). Când eram în clasa a șaptea, pe de altă parte, studiam într-o zi de week-end și cinci-șapte ore pe zi.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."

Last edited by Bucuriepedrum; 18.08.2017 at 22:38:11.
Reply With Quote