View Single Post
  #1  
Vechi 09.04.2008, 20:07:49
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

"Un elev vasluian a fost aspru pedepsit de preotul satului pentru ca a indraznit sa vina la scoala cu o frizura prea moderna.
Preotul l-a scos in fata clasei si l-a tuns, exact ca pe vremea comunistilor. Preotul spune ca l-a avertizat pe elev ca va lua masuri, daca nu se va tunde de buna voie. Cand a vazut insa ca elevul nici nu se gandea sa renunte la codita, preotul a luat problema in propriile maini. L-a scos pe baiat in fata clasei, a luat o foarfeca si i-a taiat suvita buclucasa.

Copilul s-a dus intr-un suflet acasa, iar tatal lui a anuntat conducerea scolii. Directorul scolii spune ca nu este de acord cu astfel de comportamente si ca il va sanctiona pe profesorul de religie.

Elevul a fost tuns de preotul satului la ora de religie, chiar sub ochii colegilor.

Preotul nu crede ca a exagerat, ci dimpotriva. „Nu este normal ca un copil sa vina la scoala cu parul lung”, sustine el. Mai mult, preotul spune ca „poate din punct de vedere al regulamentelor scolare am depasit oarecum limita, dar din punct de vedere moral nu-mi reprosez nimic”.

Conducerea scolii il va sanctiona pe preot. Dorin Sacaliuc, directorul scolii Costesti, a precizat ca fapta va fi discutata in Consiliul de Administratie. Cel mai probabil, preotul va primi o mustrare scrisa."

Sursa: situl 9 AM
Reply With Quote