View Single Post
  #3  
Vechi 09.04.2008, 22:37:15
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ei bine,cred ca in primul rand tatal copilului trebuia sa se sesizeze in priviinta frezurii desocheate a fiului lui,caci scoala nu reprezinta un podium de parada,nici pentru haine si nici pentru frezuri care ies in evidenta.Si ca atare,imbracamintea si comportamentul elevului in cadrul ecasteia arata insasi respectul pe care-l detine fata de scoala si de studiu.Si sincer,rar veti vedea elevi care se ocupa prea mult de moda si aspectul fizic,sa se mai ocupe si de cel al studiului,care fara pic de rusine se afiseaza inaintea profesorului "bata",insa cu moda la zi.Pentru moda este timpo la maturitate,dar mai ales atunci cand cadrul invatamantului nu-i va mai putea influienta individului viitorul.
Poate ca intr-adevar acest profesor a rabufnit intr-un exces de zel,si poate ca intr-adevar luam din ce in ce mai mult in consideratie drepturile omului si evitarea discriminarii,insa daca ne-am baza in aceiasi masura si pe respectul fata de profesori,fata de semenii nostri si fata de mediile care impun acest respect,poate nu am mai ajunge in situatia de a fi"abuzati",cum se spune in modernism,sau discriminati.
Poate ca par demodata,insa constat ca tineretul generatiei de astazi pretind mult prea multe drepturi,in masura in care calca in picioare o conduita morala care ar trebui sa le fie scut vietuirii printre oameni,si cu ei insisi.
Reply With Quote