View Single Post
  #42  
Vechi 22.02.2014, 21:06:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu cred, Mirela, ca e primit si asa, daca omul spune "Bogdaproste". Ieri am fost la biserica si la sfarsitul slujbei, un om a adus farfurioare cu pilaf cald si o gogosica pentru lumea care iesea de la slujba. Am primit si eu si tare m-am bucurat, am mancat cu multa pofta, si persoanele din jurul meu, ca, deh, era mancare calda, si buna, noi nu mancaseram nimic de dimineata. Acum, aveam si eu mancare acasa, nu ma consider o persoana nevoiasa, dar pana acasa mai trebuia sa mai trec si pe altundeva, iar in momentul acela chiar imi era foame, asa ca a fost mai mult decat binevenita farfuria aceea cu mancare. In schimb, o doamna de la biserica, gandindu-se la nevoiasi, a vrut sa dea farfuria ei cersetorilor de la colt, care au si sarit: "Aoleu, am mancat pana acum trei portii. Nu mai putem, suntem si noi oameni..."
Asa ca totul tine de momentul respectiv - mai nevoias mi se pare a fi un pensionar care merge ingrijit, spalat la biserica si care nu intinde mana, decat unii zdrenturosi si pe care ii vezi nevoiasi de la o posta. Am realizat asta pentru ca primii se bucura mai mult cand primesc ceva. Si, in plus, din proprie experienta, mai toti care ies de la slujba sunt rupti de foame si unii ar primi o paine, nu ca nu ar avea acasa, dar nu au in momentul prezent, cand le este foame.
Oricum, conteaza sufletul cu care faci milostenia.
Imi pare bine,ca ai scris despre asta,te sustin in aceasta idee.
Flamand poate fi oricine;in oricare dintre situatii.

Am meditat la asta,intr-o zi nefasta cand o ruda de-a mea(nici pe departe saraca)a calatorit cu avionul si din accident si-a pierdut portofelul,cu tot cu acte,bani si carduri. A plecat de dimineata,a constatat ca nu mai are portofelul exact cand a ajuns la destinatie si apoi a trebuit sa faca ceva sa se intoarca acasa in aceiasi zi-deoarece calatoria nu mai avea sens fara acte si carduri.
S-a intors acasa cu mila Domnului abia pe la 11 noaptea,timp in care nu a putut sa-si cumpere un sandwich sau o sticla cu apa...s-a intors intr-o stare jalnica.
Ca un facut,la cateva saptamani gasesc pe strada un portofel plin cu acte,carduri si 350$ cash in el...mi-am amintit cat s-a chinuit aceasta ruda a mea pt faptul ca nu s-a gasit un bun samaritean care sa-i inapoieze portofelul...nici nu stim prin ce trec oamenii,dar daca se intampla asta noua?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote