Subiect: Viitorul sot
View Single Post
  #6  
Vechi 25.11.2014, 10:55:35
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Mai bine spui mai clar care este contextul tau si care este situatia ta, altfel intelegem gresit si nu ne putem da cu parerea.


Oricum, daca esti o fata de bani gata si te prezinti ca o fata de bani gata, si il inveti cu bani, cu masina de lux, apartament si altele, atunci cu siguranta ca o sa-ti iubeasca banii la fel de mult ca si pe tine.
Si chiar daca te iubeste pe tine la inceput, o sa se invete foarte repede in puful pe care i-l oferi. Si apoi o sa vrea altceva... si pe alta. Si o sa-ti ia la divort jumatate.
Daca o tii toata ziua in excursii de lux, in plimbari costisitoare si arunci banii pe geam, o sa-l inveti si pe el asa. Iar asta se invata intr-o saptamana. Si apoi o sa vrea mai multe femei si mai mult lux si mai multe distractii. Si o sa-l distrugi si o sa-l dai peste cap.
Nu stiu daca asta e cazul, dar ai sugerat cumva ca ai avea bani.


Cel mai ok este ca tu ca om sa traiesti o viata echilibrata, NU in lux, chiar usor modesta, lipsita de nebunia luxului.
Adica o masina decenta, un apartament decent, un serviciu ok, un comportament ok, fara epatari stupide in lux, care distrug complet mintea si asezarea logica a omului.


Poate mai bine sa-l lasi sa creada ca nu ai cine stie ce, si sa va comportati asa. Sa munciti impreuna tot ce aveti. Scopul asta la care lucrati impreuna, sa cumparati un apartament, o masina impreuna, sa faceti totul impreuna este mult, mult mai bun decat a primi totul de-a gata.


Eu te-as sfatui asa:
Daca parintii tai au totul, sa eviti sa iei prea multe de la ei. Doar strictul necesar. Iar restul sa muncesti tu, sa munciti voi impreuna. Si o sa aiba un sens viata voastra impreuna, iar scopurile va vor apropia.
Iar de la parinti sa limitezi bine de tot ce primesti, ajutorul primit.
Parintii au obiceiul sa dea "totul pe tava", dar chestia asta distruge copilul, pentru ca il demotiveaza complet sa munceasca, sa-si traiasca o viata.


Iar daca vrei sa vezi ce crede despre tine, taie si tu pentru cateva luni de zile complet toti banii din buzunarul tau.
Sa nu mai ai nici un ban, sa ai un minim in buzunar, si prezinta-te ca fiind "saraca". Spune ca ai niste probleme, niste datorii si nu poti sa cheltuiesti nimic, gasesti o alta scuza plauzibila.
Sa vezi atunci daca mai contezi cu adevarat pentru altul.
Si sa stii ca in felul asta vei construi o relatie mai curat, decat pe bani.
Si ai sa vezi daca te iubesti.



Spune-ne mai multe edspre tine...
Ati spus foarte bine- sunt in totalitate de acord, si ideea de baza- când iti place sau iubesti pe cineva, iubesti aceea persoana pentru cum este ea ca om, indiferent cati bani are sau ce pozitie sociala are!

Nicioadata nu am facut si nu am sa fac prostia sa apreciez o fata sau o femeie in functie de ce bani are sau in functie de statutul social- chiar nu m-ar interesa aspectele astea!
Reply With Quote