View Single Post
  #146  
Vechi 16.07.2010, 12:09:19
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Eu vorbeam de a merge la preotul de care apartii, nu de a umbla pe la unul mai cu har.
Preotul meu mi-a spus clar ca preotii nu stiu si nu pot sa ajute in orice problema.
Un medic stie mai mult decat un preot. Preotul poate numai in cele duhovnicesti, de religie. El nu poate sa te ajute in necazurile care te aduc la disperare si depresie: sa-ti dea bani, serviciu, copil, sot, sanatate. Se poate doar ruga si atat. Mi s-a spus clar.
Sunt f.credincioasa sa stii.

2. De unde o stii tu asa de bine pe Madalina Manole frate? Ai trait cu ea in casa? De unde stii tu ce insemna Hristos pentru ea si ce avea in suflet?
Nu stiu despre ce cantec vorbesti, dar imi imaginez ca vorbea despre iubire. Probabil metaforic numita si zeu. Ea credea in iubire. Ce este asa rau.
Si Dumnezeu tot iubire inseamna, si oamenii trebuie sa se iubeasca.
Ea nu canta muzica bisericeasca! Ce naiba! Canta muzica usoara, cantece despre oameni si iubire.

@Calmdown - tu chiar nu intelegi? Mai intai ca noi nu stim ceea ce s-a intamplat in casa aia. Si nu cred ca era egoista. Daca a avut depresie si s-a sinucis, inseamna ca era bolnava, avea min tea bolnava, nu mai judeca bine. Nu mai stia de copil.
Tu de depresie post-partum ai auzit? Si acolo femeile ai zice ca sunt egoiste si nu le mai trebuie copilul nou-nascut. Dar nu este asa. Se intampla ceva in organism, un dezechilibru. De multe ori hormonii duc la asa ceva. Prin tratament isi revin mai apoi la normal. In cazul lor.
In alte cazuri, depinde de gravitate...
Draga,pai tocmai asta este diferenta intr-e cineva care canta despre oameni si iubire (lumeasca) cum zici tu,si nu despre Dumnezeu.Si te rog nu mai compara IUBIREA care inseamna Dumnezeu,Hristos, Duhul Sfant,care este iubire adevarata,pura,altruista,jertfelnica, cu "iubirea" meschina,prefacuta,materialista,ascunsa, UMANA,bazata pe interes,egoism, SEX,si care se bazeaza pe cu totul alte criterii decat se bazeaza IUBIREA adevarata,autentica,Hristica....pune te rog mana pe Biblie si citeste acolo ce inseamna DRAGOSTEA (sau Iubirea) si vei vedea o diferenta ca de la Cer la Iad intr-e ceea ce intelege Dumnezeu prin iubire si ceea ce intelege omul prin iubire.....

Vaaaai ce lumesc si materialist,chiar fara de Dumnezeu si fara de credinta poti tu sa te exprimi...!!!
Cand spui k SOTUL,SERVICIUL,COPILUL,BANII !!!!! si chiar SANATATEA(sau lipsa lor),is adevaratele necazuri care te aduc la disperare si depresie,si nu PACATUL,NECREDINTA,DELASAREA SPIRITUALA,UITAREA DE HRISTOS,etc,etc te exprimi clar si perfect in asentimentul ateist-materialist-lumesc,punandu-ti nadejdea in cele trecatoare care azi sunt si maine nu mai sunt.Astfel de gandire,care din pacate caracterizeaza poate 90% dintr-e oameni,duc la astfel de tragedii,pentru k atunci cand iluzia se destrama,si omul cade odata cu ea...astfel s-a intamplat si cu madalina,ea a facut din persoana ei un Zeu al frumusetii fizice(asa cum de altfel a scris si in mesajul sau de adio),mai presus chiar decat vocea ei,si cand acest "zeu" a inceput sa se destrame (odata cu varsta) s-a prabusit si ea odata cu el....acest zeu al frumusetii trecatoare,care pusese stapanire pe sufletul ei nu era altul decat Lucifer,cel mai stralucitor si mai placut la vedere dintr-e ingeri,care si el a cazut din necredinta, neascultare........si mai ales MANDRIE.

Si eu ma refeream doar la bolile sufletesti,si depresia nu este altceva decat o boala sufleteasca a celui care NU are nadejde in Hristos.Cand te referi la preot parca te referi la un terchea-berchea care n-are treaba decat cu religia,sa-si vada acolo de chestiile lui religioase si sa nu se bage in lucrurile cu adevarat serioase ale umanitatii,care sunt BANII,SOTUL,CARIERA,COPILUL,SANATATEA,(intr-adevar,adevarati IDOLI la care omul modern se inchina),si in care EL,DOCTORUL(psihiatru sau psiholog) adevaratul salvator al omului are competenta sa intervina........ Asta inteleg eu din felul cum te-ai exprimat......DA,POATE CA II SALVEAZA CARIERA SAU O AJUTA SA ISI GASEASCA UN SOT....pacat insa k nu ii salveaza si SUFLETUL.....dar oare conteaza sufletul pentru acesti materialisti...? Nu prea cred....
Reply With Quote