View Single Post
  #30  
Vechi 28.10.2009, 23:38:44
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

anna21 nu stiu de unde ai dedus ca ma supar. Ce motive as avea? Sunt oarecum neputincios fiindca simt prea mult orgoliu in jur, cand de fapt blandetea si intelegerea ar trebui sa caracterizeze OMUL in toata splendoarea lui. Tu spui ca era un copil demonizat. Iar eu habar nu am daca e fantezie SF, beletristica, basme cu zmei sau dorinta de a face bani cu ajutorul talentului scriitoricesc! NU am certitudini!!! NU cunosc! NU-mi dau cu parerea despre ce-i in sufletul aluia sau aleia. Singurul care stie e numai Dumnezeu. El ne judeca si pe noi (pentru fiecare gand al nostru) si pe cei care se servesc de demoni. Eu cred ca prin "iubirea aproapelui" nu se intelege doar cel din neam si credinta cu mine, ci omul ca si creatie a lui Dumnezeu. Imi asum aceasta ideologie si voi raspunde pentru ea. Si-apoi chiar nu inteleg: adica e firesc sa-mi iubesc dusmanul si sa-i ofer si obrazul celalalt, dar trebuie sa urasc strainul despre care nu stiu nimic si nu mi-a facut nimic. "Am venit pentru oile ratacite!" Concluzia mea de minte proasta si slaba este ca multe dintre acele oi pasteau in pace fara sa se abata de la drumul pastorului. Noi suntem privilegiati fiindca am primit invatatura noua si cineva a luat asupra Lui toate pacatele! Dar in loc sa privim asupra celorlalti cu intelegere si compasiune fiindca n-au avut norocul nostru, noi ne umplem de sine de parca am fi avut vreun merit in toata aceasta lucrare!
<<Citeste Despre Inselare de sf. Ignatie Briancianinov>>
O sa citesc si pe-acolo, dar am observat cu tristete ca multe dintre scrieri se contrazic de la un parinte la altul, iar eu sunt uneori atat de derutat ca nu mai stiu ce sa mai inteleg. Dar daca credem cu tarie in Dumnezeu, mergem la Sfanta Liturghie in fiecare duminica si nu doar sa facem prezenta, ci simtim in sufletul nostru ce se petrece acolo, ne rugam la Dumnezeu sa ne dea intelepciune si nu avere, nu cred ca fac (constient sau nu, nu conteaza) vreo greseala pe care Dumnezeu sa nu doreasca s-o inlature, ca oricum stie bine ce-i in sufletul meu!
ioan_strainul nu stiu despre ce vorbesti. Nu stiu cu cine m-am intalnit in toata viata mea. Daca omul ar sti cine-i anticrist si cum arata, nu cred ca l-ar aseza la masa! Eu nu imbratisez cele scrise de dr-psiholog, scriitoare sau ce-o mai fi. Am si spus ca e un amestec de fantezie precum zmeii lui fat-frumos, dar daca cercetam faptele am dat un link cu niste vietati necunoscute descoperite prin Mexic. Mai avem inca multe mistere de descoperit, dar in ignoranta noastra, chiar daca stim ca pamantul nu e plat cum se credea, ci rotund, uneori trebuie sa acceptam ca suntem considerati primitivi pentru o civilizatie care ne-ar vizita "maine". Pentru ca daca am fi crezut cu adevarat in Dumnezeu unicul Creator, n-am fi avut razboaie si bombe atomice, ci am fi inventat in sufletele noastre receptoare ale energiei divine, care nu polueaza, nu distruge, nu omoara! Suntem cu totii victime ale manipularilor noastre, dependenti de televizor, de carne, de munca pe branci, de dorinte de a avea o casa mai mare ca a lui x si o masina mai tare ca a lui y. Visele noastre nu sunt "cum sa ma salvez pe mine si pe-ai mei?", ci "cum sa ajung cat mai repede la un confort total sa nu mai fiu dependent de munca?" Culmea e ca le-am fi avut pe amandoua daca L-am fi iubit pe Dumnezeu asa cum ne-a cerut El! Doar ca legile Lui nu sunt compatibile cu slabiciunile noastre!
crisenc, ceea ce am scris (partial) aici, am primit prin e-mail - nici nu mai stiu de la cine - ca "atasament". Nu m-a interesat nici cine a scris nici ce a mai scris. Da, am vazut dupa cateva zile cand am mai facut "cercetari" ca persoana a mai scris in continuare si mi s-a facut lehamite nu de stilul ei, ci de caracter... Dar am zis: "Face si ea un ban gramada de la naivii dispusi sa plateasca pentru asa ceva. Eu n-as da nici un banut si nu din zgarcenie!!!
Reply With Quote